Yorgunluğa Karsı Dua

Dua etmenin ehemmiyeti ve dinimizdeki yeri nedir?
Maddi manevi her türlü sıkıntı ve musibet anında okunabilecek dua türleri dinimizde Peygamber efendimizin de hadisi şerifler ile rivayet ederek değindiği dualar içerisindedir. Peygamber efendimiz kişilerin başına ne gelirse gelsin dert ve tasaya düşmeden dua ile Allah (c.c) den, yardım istemesini ve niyetini ve durumunu Allah (c.c) ye arz ederek içerisinde bulunduğu ana ve sıkıntıya deva dilemesi gerektiğini buyurmuştur.

Yorgunluk ve halsizlikte okunması gereken dualar nelerdir?

Kişi yorgun ve halsizse özelikle bahar aylarında yaşadığı yorgunluk ve vücudunda bulunan dermansızlık için çeşitli dualar okuyarak Allah c.c. den yardım talep edebilmektedir.

Peygamber efendimizin rivayet ettiği ve yorgunluk ve hastalık için tavsiye ettiği dualar kısaca şu şekildedir.

Hafız İbnu Hacer’in Peygamberimizden rivayet ettiği dualar arasında en sevgilinin kızı Hz. Fatma’nın çok yorgun ve bitkin olduğu sırada ve ev hizmetinde yorgun kaldığı dönemlerde 33 Subhanallah, 33 Elhamdürillah, 33 Allahuekber tespihini çekmesini tavsiye ederek, Allah (c.c.) niyaz etmelidir buyurmuştur.

Yorgunluk ve halsizlik için …

Üzerinde daima yorgunluk olan bitkinlik olan ve hiç bir şey yapmak istemeyen kişiler için bu tespihlere sürekli devam etmesi tavsiye edilmiştir.

Ya Hayy esması da günde 18 kez çekilerek Allah (c.c) hayat vermesi ve canlandırması anlamını taşıyan tespih sürekli tekrarlanmalıdır. La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim tespihi günde en az 100 kez tekrar edilmelidir.

YORGUNLUĞA KARŞI DUA:

Bismillahirrahmanirrahıym.Ellâ ta’lû aleyye ve’tûni müslimîn.Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym.”

 

Yorum Yap!