Türkçe Şükür Duası

Bulunduğumuz her halimiz için Allah’a şükretmeliyiz. Çünkü başımıza gelen her olay da mutlaka bir hayır vardır. Ve her şey Allah tarafındandır.

İçinde bulunduğumuz maddi ve manevi nimetler için şöyle dua etmeliyiz: Çünkü şükredince nimetler artar, bereketlenir. Nimetler kıymeti bilinmez şükredilmez ise geri alınır.

“Allah’ım bana verdiğin nimetler için sana binlerce şükürler olsun, beni Müslüman olarak, Müslüman bir ülkede ve Müslüman bir ailede dünyaya getirdiğin için sana şükürler olsun.

Verdiğin sağlık, sıhhat için sana şükürler olsun. Beni kimselere muhtaç etmemek için verdiğin rızıklar için sana şükürler olsun.”

Sabah uyandığımızda şöyle şükür duası etmeliyiz:

“Allah’ım bugün de beni sabaha ulaştırdığın için sana şükürler olsun. Gören gözüm, duyan kulağım için, yemek yiyebildiğim ve lezzet alabildiğim için sana şükürler olsun.

Elim, kolum, bütün azalarım için sana şükürler olsun. Allah’ım beni yaratılmışların en şereflisi olan insan olarak yarattığın için sana şükürler olsun.

Allah’ım ben istemeden de bana verdiklerin için sana şükürler olsun. Güneşi, ayı, ağaçları, çiçekleri, hayvanları bana hizmet etsinler diye yarattığın için sana şükürler olsun Allah’ım.”

Olmasını istediğimiz bir şey gerçekleştiği zaman şöyle dua etmeliyiz:

‘Allah’ım beni bu nimete ulaştırdığın için, dualarımı kabul ettiğin için sana şükürler olsun.’

Sıkıntılı bir durumdan kurtulduğumuz zaman şöyle dua etmeliyiz:

“Allah’ım bulunduğum bu sıkıntılı durumdan beni feraha çıkardığın için, beni zarara uğramaktan koruduğun için sana şükürler olsun.”

Yorum Yap!