Tam gün eğitim Uygulaması 2019 yılına kadar hayata geçecek!

Hükümet, eğitim alanında 4+4+4ten sonra bir başka reform paketi ile kolları sıvadı. Milli eğitim bakanlığı 2019 yılına kadar tam gün eğitim uygulamasının hayata geçileceğini ve taslak çalışmalarını başbakanlığa ilettiğini duyurdu.

Başbakan Binali Yıldırım’a göre eğitim alanında en büyük reformlardan birisi olacak. Eğer onaylanırsa, 2019 yılında Ülkemiz genelinde tam gün eğitim uygulaması hayata geçmiş olacak.

Bakanlık kolları sıvadı ve hemen çalışmalara başladı. Bu kapsamda, tam gün eğitim modeli için derslik başına düşen öğrenci sayısı baz alınarak 24 kişilik sınıflar için 163 bin 408, 30 kişilik sınıflar için 77 bin 799, 34 kişilik sınıflar için 40 bin 198 yeni derslik gerekecek.

Bu çalışma ile birlikte ; 2019 yılına kadar uygulamanın hayata geçmesi bekleniyor. Maliyetler hesaplandı ve durum değerlendirilmesi yapıldı. Bu sayede; 24 kişilik sınıflarda yapılacak dersliğin 81 milyar, 30 kişilik sınıflarda ise 28 milyar, 34 kişilik sınıflar için ise 20 milyar maliyet ortaya çıktı

Ayrıca yirmi kişilik sınıflar için 19 bin yeni dersliğin yapılması gerekiyor.  Planlamanın bir diğer kısmı olan okul öncesi eğitim için ise yapılacak dersliklerin maliyeti 7 milyarı bulacak.

Sonuç olarak: Tam gün eğitim uygulamasının hayata geçmesi ile birlikte Sabahçı/Öğlenci uygulaması tamamen kalkmış olacak. Bakalım bu konuda veliler ne diyecek, olumlu mu olumsuz mu? Nasıl bir reaksiyon gösterilecek hep birlikte göreceğiz. Sizlerde dilerseniz bu konuda bizlerle görüşlerinizi, yorum yaparak belirtebilirsiniz.

 

Yorum Yap!