Şükür duaları

Şükür kelimesinin temel anlamı teşekkürdür. Yüce Allah’ın bize vermiş olduğu nimetler nedeni ile ona karşı şükran duygularının dile getirilmesidir. Manevi bir güçtür. Allah’a karşı şükür etmek sadece Allah’ın bizlere verdiği rızıklar için değil aynı zamanda vermiş olduğu ruh ve beden sağlığı nedeni ile de olur.

Hangi Hallerde Şükür Duaları Okunur?

Şükür duaları birçok hallerde okunur. En temel okunma hali Yüce Allah’ın vermiş olduğu rızıklar nedeni iledir. Bilindiği gibi dünya genelinde özellikle Afrika’da açlıktan, sefaletten aç kalan ve ölen birçok insan bulunuyor.

Bu insanların varlığını bilip karnımızın doyduğu noktalarda kendimizi o insanların yerine koyarak Allah’a şükrederiz.

Bir işimiz varsa ve kazançlarımız ile ailemizi geçindirebiliyor isek, kimseye muhtaç olmuyorsak bu Allah’ın vermiş olduğu rızıklar sayesindedir.

Çeşitli hastalıklar ile boğuşan, sağlığını kaybetmiş birini gördüğümüzde o insanın yaşadığı sıkıntıları görerek sağlıklı olmamız nedeni ile Allah’a şükrederiz. Yakınlarımızın sevdiklerimizin iyi durumda olmaları yüce Allah’â şükretmek için yeterli bir nedendir.

Şükür Duaları Ne Zaman Yapılır?

Şükür duaları genellikle sabah kalkarken ve gece yatarken ile her cuma namazı sonrası 7 şer defa Felak, Nas ve Ayetel kürsi okunması ile birlikte yapılabilir.

Aslında şükretmek için belli bir zaman dilimi yoktur. Herkes istediği zaman Yüce Allah’a verdiği nimet, rızıklar ve sağlık için şükür duaları okuyabilir. Şükretmek Allah’ın bize vermiş olduğu her şey için ona teşekkür etmektir.

Yorum Yap!