Su İçerken Okunacak Dua

Evvela su içmeye başlamadan önce bir yer bulup oturmamız gereklidir. İçmeye başlamadan önce besmele çekmemiz gerekmektedir. Suyu üç yudum olacak şekilde ve yavaş yavaş dinlenerek içmeliyiz. Bu konu hakkında Hz. Ömer RA Buyurmuştur ki: Ben suyu hiç kana kana içmedim.

HZ. Ömer’in bu sözünü su içtiğimiz sırada aklımızdan geçirebiliriz. Su içerken eski insanlar başlarını tutarlarmış bunda bir fayda var mıdır? bilinmez ama yapılması hoş ve makbul olur.

Su içerken dua ne zaman okunmalıdır

İlk yudumu içtiğimiz de Elhamdülillah (bütün hamdlar sana mahsustur En Büyük Olan Rabbim) dememiz gerekir.

İkinci yudum da Elhamdilillahi Rabbil Âlemin (hamd Âlemlerin Rabbi olan Mevla Teâlâ’ya mahsustur) deriz. Üçüncü yani son yudumda ise Elhamdülillahi Rabbil Âlemin Errahmenirrahim (Âlemlerin Rabbi olan Mevla Teâlâ’ya hamd ve senalar olsun. Rahman; dünyada Mümin münafık kâfir ayırt etmeksizin bütün kullarına acıyan Rahim; ahrette yalnızca Mümin kullarına acıyan manasındadır.)

Su İçerken Okunacak Dua

Bize şefkat ve rahmetiyle leziz ve tatlı su içiren, yapmış olduğumuz günah sebebiyle suyumuzu tuzlulaştırıp acı yapmayan çokça acıyan, merhamet eden Rabbimize şükürler olsun. Günahlarım sebebiyle bana ceza vermeyen yemek verip beni doyuran ve su içirip beni suya kandıran Yüce Rabbim’e hamdü senalar olsun.

Bu duayı yapmanın faydaları

Habibi Zilşan Efendimiz buyurmuştur ki: Her kim yemek yiyip de doyarsa, su içip de kanarsa ve hamd için bu duayı niyaz ederse annesinin karnından doğduğu ilk günkü gibi olur. Bütün günahları dökülür.

Su içerken önce “Bismillâh” demeli, suyu üç yudumda içmeli, su bitince şu duâ okunmalıdır:

 “Elhamdü’lillâhil’lezî sekânâ azben fürâten birahmetihî, ve lem yec’alhü milhan ücâcen bizünûbinâ.”  “Şefkat ve merhametiyle bize tatlı ve lezzetli su içiren, işlediğimiz günahlar sebebiyle suyumuzu acılaştırıp, tuzlu kılmayan Rabbimize hamd olsun!”

Yorum Yap!