Sıkıntı Duası Ve Anlamı

Sıkıntı duası, sıkıntılar nedeni ile psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin psikolojik sorunlarından kurtulması için oldukça etkilidir. Sıkıntılardan kurtulmak için Yüce Allah’ın kudretine sığınarak ondan gelecek yardımlar ile psikolojik sorunları olan kişilerin tüm sıkıntılarından kurtulması Hadis-i Şerifler ile de belirtilmiştir. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de de her türlü zorluk ve sıkıntının üstesinden Allah’a sığınılarak kurtulabileceğinden bahsediliyor.

Sıkıntı içerisinde olan bir kişinin sıkıntılarından kurtulması imkansız değildir. Sıkıntılardan kurtulmak için boş durmamak, sürekli zihni ve bedeni oyalayacak bir takım uğraşlar edinilmesi gerekiyor.

Sıkıntılardan Kurtulmanın En Büyük Silahı Nedir?

Hepimiz yaşadığımız süre içerisinde birçok sıkıntı ile karşılaşıyoruz. Bu sıkıntılar karşısında isyan etmeden, Allah’a dua ederek tüm sıkıntılardan kurtulmamız mümkün.

Yaşanılan sıkıntılar bir anda geçmeyebilir. Bunun içinde sabır gereklidir. Sıkıntılardan kurtulmanın en büyük silahı sabırdır.

Sıkıntıları olan kişiler cuma namazının ardından İhlas, Nas ve Felak surelerini 7’şer defa okursa sıkıntı, kaza ve belalardan kurtulacağı belirtiliyor.

Dua etme, kötü giden bir durumun manevi bir güç ile çözüme kavuşturulması demektir. Bu nedenle yaşanılan her sıkıntı da Allah’a sığınmak, ondan medet ummak sıkıntıları aşmak için en ideal yoldur.

Geçim derdi, aile sorunları gibi birçok sıkıntı çeşidi olabilir ancak hangi sıkıntı olursa olsun bu sıkıntıların en büyük ilacının dua olduğunu, duaların çözemeyeceği sorunun olmadığını bilmek gerekiyor. Sıkıntısız bir hayat imkansızdır önemli olan ümidi kesmemektir.

SIKINTI DUASI VE ANLAMI:

OKUNUŞU: İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Allâhumme’curnî fî musîbetî ve(k)hluf lî (k)hayran(m) minhee.

TÜRKÇE ANLAMI: Allah’tan geldik, yine O’na döneceğiz. Allah’ım! Başıma gelen bu musibetten dolayı bana hayırlısını nasip et.

 

Yorum Yap!