Satrançta Fil Hangi Hareketleri Yapabilir?

Önemli masa oyunlarından birisi olan satranç, sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında sürekli olarak oynanan, hatta özel olarak turnuvaları yapılan bir oyundur.

Satranç tahtası ismi verilen özel bir alan üzerinde oynanan satranç oyunu iki kişilik olduğu için iki ayrı ordu ile oynanır.

Bu orduların içerisinde ise farklı özelliklere ve kabiliyetlere sahip figürler bulunur. Satranç figürleri arasında son derece önemli olan figürlerden birisi fil figürüdür.

Satrançta Kaç Tane Fil Bulunur?

Farklı ve ilginç hareket tarzları ile dikkat çeken fil, her ordu için ikişer tanedir. Fillerden birisi siyah fil, diğeri ise beyaz fil olarak adlandırılır.

Ancak bir oyuncunun ordusundaki fillerin tamamı aynı renk olduğu için filler isimlerini takım renklerinden değil, bulundukları zemin renginden alırlar.

Siyah fil oyun boyunca sadece siyah alanlarda ilerlerken, beyaz fil ise oyun boyunca sadece beyaz alanlarda hamle yapabilir.

Fil Nasıl Hamle Yapabilir?

Satrançtaki en önemli figürlerden birisi olan fil figürü asıl olarak çapraz bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu özelliğinden dolayı yukarıda belirttiğimiz gibi oyun başlangıcındaki rengi ne ise satranç tahtasında hep aynı renk üzerinde hamle yapabilir.

Filler çapraz hareket edebildikleri için oyunun her anında oldukça önemli hamleler yapabilir ve rakibe karşı önemli bir silah görevi görürler. Buna karşın olarak filler oyun içerisinde sağa, sola ya da ileri ve geri hareket edemezler.

Filler satrançta hem savunma hem de saldırı anlamında oyunun en önemli taşlarından birisidir. Çünkü filler çapraz bir şekilde hareketlerini sürdürürken sadece kısa menzil değil, uzun menzilde de rahatlıkla ilerleyebilirler.

Böylece ilgili hat üzerinde yer alan rakip taşların tamamı tehdit altında kalır ve karşı taraftaki oyuncuyu hata yapmaya zorlar.

Satrançta fillerin bu kadar etkili olmalarının bir diğer nedeni ise kenarlarda değil, orta ve merkez alanlarda bulunmalarıdır.

Böylece satranç tahtasının her yerine rahatlıkla hareket edebilirler. Ayrıca filler oyun içerisinde savunma yaparken zayıf olan karelerin korunmasını sağlarken, saldırı sırasında ise mat konumunun hazırlamasında oldukça etkilidirler.

Yorum Yap!