Peygamberimizden Dualar

İslam dini dualar üzerine kurulmuştur. Bunun en temel nedeni Hadis-i şeriflerle de kaplı olmasından dolayı ibadet görevindedir. Dualar içerikleri gereği dinin temeli ve göklerin nurudur şeklinde tanımlanmaktadır.

Bu sebepledir ki Allah dua eden kullarını sever, dua etmeyen kullarına ise gazap eder. Dualar kişilerin dile getirdiği andan itibaren Allah katında etkisi görülmeye başlanır.

Ancak bu durum kimi zaman kullara iletilirken; kimi zamansa bu durum karşısında fiili işlem yerine, günahın af olması yönünde kişilere dönüş sağlanır.

Peygamber Efendimizin Dualardaki İncelikleri;

Peygamber efendimiz hem kendisi için, hem de tüm Müslüman âlemi için her zaman dua ederdi. Dua yapış şeklinin ona göre belirli kuralları ve sıralamaları mevcuttu.

Bu sebeple de kendisi belirli şartlar uygulamıştı. Yapılan her duanın da ona göre kabul olması için belirlenene kalıplar olduğunu dile getirmekteydi.

Bu kurallar arasında; haram yemek ve içmekten kaçınan kimse ile duanın sadece kendi derdine düşmesi durumunda yapan kişilerden olunmaması ilk dile getirdiği unsurlar arasındaydı.

Duanın kişiler için sadece kurtuluş yolu olduğunu, ancak bunu sadece başı sıkışınca ve ya derde düşünce yapmamasını, her daim dilinde olması gerektiğini vurgulamaktaydı.

Ayrıca kendisi yine duaların özellikle anne ve babadan gelmesi durumunda kabul olma oranını her daim yüksek olduğunu, bununla birlikte Allah’ı çok zikreden kişilerin dua kapısını kendileri aralayabileceğini vurgulamıştır. Müslüman’ın din kardeşine edeceği dualarda aynı şekilde, geri dönmesi zor olan bu durumdur.

Yorum Yap!