Peygamber Duaları

Dinimizde duaların yeri ve önemi büyüktür. Dua; Allah’a en yakın olduğumuz anlara vesile olan güzel bir ibadet biçimidir. Dua, alelade yapılmamalı ve büyük önem verilerek ciddiye alınmalıdır.

Allah’a sığınırken kullanılan dualar arasında her birinin önemi ve yeri ayrıdır. Peygamber duaları olarak adlandırabileceğimiz dualar ise ayrı bir kıymete sahiptir.

Kitabımız Kur’an-ı Kerim, peygamberlerin hayatlarına, yaşadıkları zorluklara ve bu zor anlardaki dualarına sıklıkla yer vermiştir. Peygamberler tarafından edilmiş duaları öğrenmek ve hayat içerisinde sıklıkla zikretmek, sonsuz faydalar sağlayacaktır.

Hangi Peygamberlerin Duaları Okunmalıdır?

Kur’an-ı Kerim’de başta peygamberimiz Hz. Muhammed olmak üzere, din için hayatını adamış olan çok sayıda peygamberden övgüyle söz edilirken, dualarına da yer verilmiştir.

Hz. Muhammed’in etmiş olduğu dualar, yerine göre örnek alınarak zikredilmelidir. Diğer yandan, kutsal kitabımızda söz edilen, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Lut, Hz. Yusuf, Hz. Eyüp, Hz. Yunus, Hz. Musa ve sözü geçen tüm peygamberlerin duaları gönül rahatlığı ile okunabilir. Bu dualardan Allah’ın izni ile yarar görülecektir.

Peygamber Duaları Hangi Saatlerde Okunabilir?

Peygamber duaları da dahil olmak üzere, her dua her saatte okunabilmektedir. Allah’a sığınmanın bir saat sınırlanması elbette yoktur ve olamaz.

Ancak önde gelen din alimlerinin çoğunluğunun dile getirdiği bir noktayı da es geçmemek gerekmektedir. Gece yarısından sonra edilen duaların ayrı bir etkisi olabilmektedir.

El ayak çekilmiş olan gece saatlerinde, bilimsel olarak da bu fikri destekleyen detaylar vardır. Kutsal kitabımızda da herkes uyurken, gece yarısı saatlerinde yapılan ibadetlerin önemine vurgu yapan ayetler bulunmaktadır.

Peygamber Dualarının Kabul Olması İçin Gerekenler

Peygamber dualarının ve elbette tüm duaların kabul olması Allah’ın izni ile olacaktır. Fakat doğru şekilde dua etmek ise duanın kabul olunması olasılığını arttıracaktır.

Duanın kabul olunması için öncelikle abdestli olmak şarttır. Diğer yandan sessiz bir köşede, başka bir şeyle ilgilenmeden ve araya dünya kelamı sokmadan dua edilmesi gereklidir.

Duanın en önemli ve olmazsa olmaz şartı ise içtenliktir. İçtenlikle ve sonsuz tevekkül ile edilen dualar Allah’ın izni ile kabul olunacaktır.

Yorum Yap!