ölüm Haberi Alınca Okunacak Dua

Birçok insan hayatı boyunca yaşar ve vakti gelince bu dünyadan göçer ve gider. Bundan dolayı yaşayan insanın ölmesinin ardından çeşitli duaların yapılması ölen kişi için çok hayırlı olabilir. Özellikle geçmiş zamanlarda da söylendiği gibi ölen bir insanın arkasından kesinlikle kötü bir şey söylenmemelidir.

Duanın Faydaları

Özellikle bu dünyadan göçüp giden bir insanın ardından hayırlı bir şekilde dua etmek gerekir. Çünkü ölen insanın günahlarının hafiflemesi için arkasından hayırla yâd edilmelidir.

Yapılan hayırlı dualar ile birlikte ölen insanın günahlarının af olunması ve cennete gitmesi için yaradana el açılır. Bunun vesilesi ile ölen kişinin kabir azabından kurtulması için de dua edilmelidir.

Ölünün Arkasından Nasıl Dua Edilmelidir?

Öncelikle bir kişinin ölüm haberi alınır alınmaz Bakara Suresinin 156. ayeti kerimesi okunmalıdır. Okunan ayeti keriminin anlamı ise derin olarak bilinir.

İnsan doğar ve belli bir süre sonra ölerek bu dünyadan göçüp gider. Bundan dolayı Allah’tan gelen can yine Allah tarafından alınır.

İş bu sebeple asla kötü bir kelime konuşulmamalıdır. Ölen kişinin dünyada iken yapmış olduğu günahlarından kurtulması için ölen kişi adına yaradan Allah’a el açılarak ondan ölen kulu bağışlaması için yardım diler.

Özellikle ölen kişinin ardından bol bol Fatiha suresi okunması gerekir. Çünkü Fatiha suresi Kuran-ı Kerim’in kalbi olarak kabul edilir. Bu duanın okunması ile birlikte vefat eden kişinin tüm günahlarının af olunması istenir.

Yorum Yap!