Nikah Duası Arapça

Dini nikah sonrasında karı kocanın çok daha mutlu olmaları için ve hayırlı bir evlilik geçirmeleri için okunan duaya nikah duası denir. Dini nikah dinimizin gerekliliklerindendir ve hayatlarını birleştirmek isteyen iki insanın dini nikah kıyması gereklidir. Bu Allah katında bir izin, bir bildiridir.

Nikah duası neden gereklidir?

Dini nikah için gerekli tüm işlemler ve şartlar sağlandıktan sonra bu nikahı kıyacak olan kişi evlenme hayatı üzerine en az bir ayet ve hadis okumalıdır.

Açıklamalarını şahitlere ve çifte anlatmalıdır. Nikah sözleşmesinin nasıl olacağından, aile kurmanın ve evliliğin öneminden bahsetmelidir. Daha sonra topluluk huzurunda evlenecek çiftlerin olurunu alır ve nikah duasını okur.

Nikah duasının anlamı nedir?

Kötü evlilikten Allah’a sığındığımızı, bu evlilik için karı ve kocaya sevgi ve sebat nasip etmesi dilenir. Geçimsizlik ve ayrılık gibi kötü durumları evliliklerinden uzak olması için Allah’a sığınılır.

Çiftlere Adem ve Havva’dan başlayan geçim ve kaynaşma ihsan eylemesi, bu çiftin sağlıklı çocukları olması, birbirlerine sadık olmaları, tüm Dünya yaşantıları için iyilik ve güzellik vermesi, kötü şerden korumaları için dua edilir ve Peygamberlere selam edilerek Allah’a hamd edilir.

Nikah duası ne zaman okunur?

Dini nikah kıyılırken okunması şarttır. Çünkü evlenecek çift için dini nikahın en önemli unsurlarından biri nikah duasıdır. Aynı şekilde kız gelinliği ile evinden çıktığında da kapı önünde herkesin huzurunda nikah duası okunması çift için güç ve kudret verecektir.

Nikah Duası Arapça

 

Yorum Yap!