Mercimek Çorbasının Yanında Ne Yenir?

Mercimek çorbasının yanında hangi yemek gider: Mercimek  türk kültüründe her zaman önemli bir yere sahip olan besinlerden birisidir. Kırmızı ve yeşil olmak üzere iki farklı çeşidi bulunan mercimek çorbası özellikle akşam yemeklerinde rahatlıkla tüketilebilir.

Türk kültüründe bazı yemeklerin yanına yakışan ve o yemekle birlikte tüketilen besinler bulunmaktadır. Mercimek çorbası da bazı besinlerle birlikte sorunsuz bir şekilde tüketilebilir.

Balık

Mercimek çorbasının yanına yakışan ve birlikte tüketilebilen besinlerden birisi balıktır. Mevsimine göre her türlü balık mercimek çorbasının yanında tüketilebilir.

Bu konuda balığın hangi çeşidinin tüketileceğinin de çok fazla önemi bulunmaz. Tüm balık türleri ile mercimek çorbası tüketilebilir ancak genellikle hamsi, çupra ve palamut balıklarının mercimek çorbası yanında tüketilebildiğini söyleyebiliriz.

Kuru Bakliyatlar

Mercimek çorbası ana yemekten önce tüketilen bir besin olduğu için sonrasında kuru bakliyatlar ile de tüketilebilir. Bakliyat konusunda da mercimek çorbasının yanına tüm bakliyatların yakıştığını söyleyebiliriz.

Pilav ve Makarna

Mercimek çorbasının yanında ya da sonrasında tüketilebilen besinler arasında makarna ve pilav da bulunuyor. Besin değerleri açısından çorba ve makarna ya da pilav tüketimi kişilerin uzun süre tok kalmasını da sağlıyor.

Turşu

Bilindiği gibi turşu özellikle kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden birisidir. Her türlü turşunun yakıştığı en güzel yemeklerden birisi şüphesiz mercimek çorbasıdır.

Özellikle salatalık, havuç ve lahana turşuları mercimek çorbası ile birlikte keyifle tüketilebilen turşulardandır.

Yorum Yap!