Madde Madde Cumhurbaşkanlığı Sistemi

Ülkemizde son zamanlarda gündemde olan Anayasa Değişikliğinin ve Cumhurbaşkanlığı sisteminin detayları belli oldu. Ak Parti tarafından hazırlanan ve Milliyetçi Hareket Partisi tarafından desteklenen paket Ak Partili 316 vekilin imzası ile TBMM başkanlığına sunuldu.

Yasa Tasarısında Neler var?

Yapılan teklife göre en büyük değişiklik yürütmede yaşanacak. Devletin ve yürütmenin başı Cumhurbaşkanı olacak.

Başbakanlık makamı kalkacak ve yürütmede yaşanan çift başlılık bu sistem ile sona erecek. Bu kapsamda halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanının sorumluluğu daha da artacak.

Yargı Alanındaki Değişimler

Mevcut paket bu hali ile geçerse mahkemeler tarafsız ve bağımsız olarak yargılamalarına devam edecek. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu yeni düzenleme ile 12 üyeye ve Hakimler ve Savcılar Kurulu isminde yeniden düzenlenecek.

Üyelerinin belirli bir kısmını TBMM seçerken belirli bir kısmını ise Cumhurbaşkanı atayacak.

Milletvekili Sayısı

Getirilen yeni sistem ile 550 olan milletvekilliği sayısı yasa sonrasında 600 e çıkartılacak. Bu değişiklik ile temsil yetkisinin artması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanının Yargılanması

Mevcut hali ile kanunlar sadece Cumhurbaşkanını vatana ihanet suçlaması ile yargılayabiliyor. Bunun dışında hiçbir suçlama ile karşı karşıya kalmayan Cumhurbaşkanı yeni yasa tasarısı tam bir yargılamaya gidebilme olanağı tanıyor.

Meclis üye tam sayısının 5/3 oranı ile yüce divanda her türlü suçlama kapsamında yargılanma yolu açılıyor.

Bu yargılanma görev süresinin sonunda dahi yapılabilecek. Özellikle bu kanun içerisinde Cumhurbaşkanı yardımcıları da yargılanması mümkün olacak.

Seçilme Yaşı

En büyük değişimlerden birisi de seçilme yaşında olacak. Şu anda 25 olan seçilme yaşı mevcut pakette 18 olarak düzenlendi. Fakat erkeklerde askerlik ile ilişiğinin olmama şartı konuldu.

Seçimler Nasıl Yapılacak?

Hem Cumhurbaşkanlığı hem de Meclis seçimleri aynı anda olacak. Cumhurbaşkanı ilk turda oyların yarısından fazlasını alamazsa ertesi hafta en fazla oyu alan aday arasındaki seçim en fazla oyu alan kişinin seçimi kazanması ile mümkün hale geliyor.

Yorum Yap!