Kurban Kesilirken Okunacak Dua

Her yıl bütün Müslüman aleminin ibadetleri arasında yer alan Kurban bayramında Allah için kurban kesilir. Bu amaç ile birlikte ibadetinde yerine getirilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar yer alır.

Kurban Keserken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir? 

Mümin olan Müslümanlar ile birlikte kurban kesme bütçesine sahip bütün Müslümanların kurban bayramında kurban kesmesi farzdır.

Bu yüzden insanlar kurban bayramında kesesine göre çeşitli hayvanları Allah için kurban ederler. Bu kurbanın nasıl kesileceği ise sünnetlerde yer alır.

Kurban kesmek için öncelikle hayvan seçimi önemlidir. Bazı hayvanlarda 1 yaş sınırı mevcutken kurban kesilecek hayvanın geviş getiren ve çift tırnaklı olması şartı vardır.

Bu şartın sağlanması durumunda koyun, keçi, deve, dana, inek veya manda gibi hayvanlar kurban için kesilebilir.

Bu hayvanların kurban bayramı namazını kılınmasından sonra bayramın 4. günü öğlen namazına kadar sürede kurbanını kesmesi gerekir.

Alınan kurban tekbirler eşliğinde kıbleye döndürülerek okunacak kurban duasının ardından kesilir. Kurban kesilmeden önce muhakkak kurban duasının edilmesi gerekiyor.

Kurban Duası Nedir?

İnsanlar kurban kesmeden hemen önce ettikleri duaya kurban duası denir. Kurban duası Kuran-ı Kerim’in El-En’ am 79 ve 162 ayetlerinin okunması gereklidir.

Bu ayetlerin okunmasının ardından yapılacak tekbirler ile kurban kesimi gerçekleştirilir. Tekbirler hep birlikte yapılması ve hissedarların kurbanı kesecek kasaba vekaletlerini vermesi ile yapılmalıdır.

Vekâletin alınmaması durumunda kesilen kurban vekalet vermeyen kişi tarafından yerine getirilmemiş sayılır.

Yorum Yap!