Kur’an’daki Dua Ayetleri

Kutsal kitap olan Kuran’ı Kerimdeki sürelerin birçoğunda hayatta karşılaşılabilecek sorunlar karşısında kurtuluş sağlayıcı dualar vardır.

Kurandaki Dua Ayetlerinden Bazıları şunlardır

Mesela yapılan bir hata sonrası duyulan pişmanlık neticesinde Hazreti Yunus’un, Yunus sürecindeki ” Rabbim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum.

Sen bağışlayıcısın ” dediği duayı; Çok zor durumda kalındığında Kehf süresi 10. Ayette geçen ve yedi uyuyanları mucizevi bir şekilde zalimlerin elinden kurtaran dua okunabilir.

Veya İsra süresi 81. 82. ve 83. Ayetteki teeccüt namazını kılıp ardından da ayette okunması tavsiye edilen ” Rabbim. Gireceğim ise doğrulukla girmeyi; çıkacağım işten ise doğrulukla çıkmamı ve beni iki dünyada da yüce makamlara getirmeni diliyorum” manalı duayı etmek elbette ki kulun Allaha sığınarak ve yine Allah’ın açık bir şekilde tavsiye ettiği duaları anahtar olarak kullanması en kesin kurtuluş olur.

Kuran’ı Kerimde insan hayatındaki karanlık noktalara ışık tutacak çok tesirli dualar mevcuttur. Tabi bu duaları da halis bir niyetle etmek gerekir. Aksi halde insan inandığı gibi yaşar ve inanmadan ettiği duanın cevabını elbette ki kolay kolay alamaz.

Kurandaki duaların derlendiği kaynak var mıdır?

Kuran-ı Kerimden derlenip, kitap haline getirilmiş birçok dua kitabı vardır ve bu kitaplar uygun bütçelerle kitap evlerinde satılmaktadır.

Kitabı bulamayanların da yapacağı en güzel yol; kutsal kitabın mealini okudukça bulduğu dua ayetlerini not alıp, gerekli zamanlarda okumaktır.

Yorum Yap!