Kuran-I Kerim Okumaya Başlarken Okunacak Dua

Kuran-ı Kerim Müslüman alemine indirilmiş en güzel müjdelerden biridir. Kuran-ı Kerim okumaya başlayan kişilerin öncelikle bir takım özel duaları etmesi gerekmektedir Kuran-ı Kerim’i okumaya niyetlenen kişi öncelikle Hz. Muhammed’in (s.a.v) Kuran -ı Kerim ile ilgili hadislerini okumalıdır.

Bu hadislerde Peygamber Efendimiz Kuran- Kerim okumak isteyen kişilerin hangi duayı okuması gerektiğini dile getirmiştir.

Kuran- Kerim okumak sizlere ve yakınınızdaki kişilere iyi gelecektir. Kuran-ı Kerim’i anlayabilmek için dilerseniz Türkçe meallerini okuyabilirsiniz.

Fakat farz olan Kuran-ı Kerim’in Arapça olarak okunmasıdır. Anlamını bilmeseniz dahi Arapça okunan Kuran-ı Kerim’in sizi rahatlattığını fark edebilirsiniz.

Kuran-ı Kerim Okumak İçin Dualar 

Kuran-ı Kerim’in özenle okunması önemlidir. Bu nedenle Kuran-ı Kerim’i okumaya başlamadan önce iyi niyetlerde bulunmak ve özel duaları etmek gerekmektedir.

Kuran-ı Kerim’i ilk defa okumaya başlayacak kimse hadislerde de buyrulan özel duaları okumalıdır. Kuran-ı Kerim okuyan kimse artık dünyevi isteklerden kendini geri çekmeyi bilmelidir.

İçini daha çok merhamet ile doldurmalı elinden geldiğince çevresine yardımda bulunmalıdır. Kuran-ı Kerim okuyan kimse ibadetlerini mümkün olduğunca yapmaya da özen göstermelidir.

Kuran-ı Kerim okuyan kimse haksızlık ve adaletsizlik karşısında da susmamalıdır. Haksızlığa uğrayan bir kimseyi gördüğünde onu savunmalı ve korumalıdır.

Kuran-ı Kerim okuyan kimse dedikodu ve gıybetten uzak durmalı, kötü kimseleri davranışlarından vazgeçirmek için çaba gösterebilmelidir. Yalandan uzak durmalı ve doğruluğa emin adımlar ile ilerlemelidir.

Yorum Yap!