Kredi Kullanırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu?

Ülkemizde ve tüm dünyada çalışmalarını ve faaliyetlerini bankacılık alanında sürdüren bankaların en önemli işlemlerinden birisi kredi talepleridir. Bu taleplerin karşılanması sırasında önemli olan bazı resmi kurallar vardır. Bu resmi kuralların başında ise kredi talep eden kişi hakkında düzenlenen hayat sigortasıdır.

Bu sigortanın yapılması mecburi bir hizmettir. Birçok insan söz konusu sigortanın yapılma durumunu sorgular.

Hayat Sigortasının Yapılması

Birçok insanın bilmediği üzere bankalardan kredi çekerken hayat sigortası yapma zorunluluğu yoktur. Fakat birçok insan bu durumdan haberdar değildir.

Böyle bir durum ve bilgi ile insanların kredi çekerken beyan etmeleri durumunda bazı sorunlara ve sıkıntılar ile karşılanabilir. Bu karşılaşma durumunda banka şubeleri müşteriye zorluk çıkartabilir.

Böyle bir durumda insanlar banka şubesine yazılı dilekçe ile başvurmaları ve başvurularının red edilmesi durumunda en yakın tüketici hakları hakem heyetine başvuruda bulunabilirler. Bu başvurularından nihai bir kararı elde ederler.

Sigorta Yapılmasının Önemi

Birçok insan bu haktan haberdar olması ile birlikte hayat sigortası yaptırmak istemese de bu sigortanın birçok avantajı vardır.

Bu avantajlar hem kredi sahibini hem de kredi çeken kişinin ailesini koruyan bir sigorta olarak ön plana çıkar.

Hepimizin de bildiği gibi insanın zaman içerisinde başına gelebilecek kötü olaylar sonrasında sakatlık veya ölüm gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Böyle bir durumda kredi çeken kişinin geriye kalan borcu hayat sigortası kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanmak zorundadır.

Bu karşılama ile birlikte kişi veya ailesi bu krediyi ödeyememe gibi bir durumda sigortadan parayı banka tahsil eder. Söz konusu hayat sigortasının yaptırılması hem kredi sahibini, hem ailesini hem de bankanın riskli bir durum ile karşı karşıya koymaz. Bundan dolayı her taraf bu hayat sigortasından dolayı karlı çıkar.

Sigorta Yaptırmada Tüketicinin Kararı Önemlidir

Birçok kişi bankaya kredi talebi ile başvurması durumunda banka tarafından hayat sigortası programına dahil edilir. Böyle bir durum asla zorunluluk değildir.

Çünkü kişi istediği sigorta şirketinden hayat sigortasını kendisi yaptırabilir. Bu gibi kararların alınması ile birlikte internetten detaylı sigorta araştırması yapılabilir.

Sigortada Maliyet Durumları

Banka müşterisi kredi talebinde yapılan hayat sigortasının maliyete belirli bir ölçüde karşılığı vardır. Bu karşılığın kişinin yaşına, cinsiyet durumuna ve gelirine doğru orantılı olarak yükselir.

Yorum Yap!