Kötülüklerden Korunmak İçin

İnsanlar hayatları boyunca çeşitli zamanlarda kötü olaylar ve kötü kişiler ile karşı karşıya gelebilir. Bu gibi durumlar insanoğlu için sınav olarak kabul edilir. Yaratıcı tarafından insan sınandığından dolayı hayatı boyunca birçok musibet ve kötülük insanların üzerine gelecek sınava çekilir.

Elbette insanlar bu gibi durumlarda kötülüklerden ve diğer birçok şer olayından korunması için çeşitli yöntemlere başvurmalıdır.

Kötülükten Korunmak İçin Dua’nın Önemi

Özellikle inanan insanlar bu gibi durumlarda öncelikle çeşitli dualar okuması gerekir. Bu gibi durumlarda en etkili olan dualar Felak ve Nas duaları ön plana çıktığı bilinir.

Bu duaların özellikle namaz içerisinde okunması ile insanların karşısına çıkacak birçok kötü olayların engellenmesi mümkün hale gelir.

Ne Zaman Dua Okunmalı?

İnsanlar söz konusu duaları gelende namazda okusa da namazın dışındaki özel bazı anlarda da okuması tavsiye edilir.

Özellikle Cuma namazından önce ve sonra okunan duaların fazileti daha bir güzel olarak bilinir. Belirli zamanlarda okunan dualar yaratıcı katında biraz daha fazla makbul olarak kabul edildiği rivayetlerle iletilmiştir.

Diğer Yapılması Gerekenler

İnsanlar çeşitli duaların yanında namaz kılması neticesinde birçok kötülükten kurtulması sağlanır. Namaz içerisinde birçok dua okunmasından dolayı insanları duanın fazileti kötülüklerden arındırılması için önemli bir yol olarak bilinir.

Bir diğer tercih ise oruç tutmaktır. İnsanlar oruçlu oldukları zaman yaratıcı katında çok büyük bir sevaba nail olur. Bunun yanında bu insanın kötülükler ile karşı karşıya gelmesi de bu yöntem ile engellendiği bilinir.

kötülüklerden korunmak için üzerinde taşınacak dua:

Bismillâhillezî lâ yedurru measmihî şey’un fî-l (ea)rdi ve lâ fis-semâi ve hüves-semîul alîm.

En etkili kötülüklerden korunma duasıdır.  Kim bu duayı her sabah okursa, sihir, büyü, zalimlik, kötülük ona hiçbir şey Allah’ın izniyle işlemez!

Yorum Yap!