Korkulu Rüya Görüldüğünde Okunacak Dua

Bilindiği üzere birçok insan gece uyuduğu zaman rüyasında kötü ve iyi rüyalar görebilir. İyi rüyalar yaratıcı tarafından, kötü rüya ise şeytan tarafından mümin insana gösterilir. Bu kapsamda iyi rüya görüldüğü zaman kesinlikle bunu sevdiğiniz kişiler ile paylaşılması gerekir.

Bunun yanında kötü rüya görülmesi durumunda ise bazı duaların edilerek bu kötü rüyanın tesiri altından çıkılması önem arz eder.

Böyle bir rüya görülmesi durumunda rivayetlere göre Peygamber efendimiz tarafından yapılan yöntemin uygulanması önerilir.

Bu yöntemde kötü rüya görülmesi durumunda insanlar üç kere yere tükürmeleri ve hiç kimseye o kötü rüyanın anlatılmaması istenir.

Duanın Yapılması Sırasında Uygulanacak Yöntemler

Öncelikle kötü rüya gören insan tükürürken bazı şeylere uyması önerilir. Kötü rüya gören insan soluna hafifçe tükürmeli ve bunun yanında kötü rüyadan dolayı Allah’a sığınmayı isteyerek duasına başlar.

Daha sonra kötü rüya gören kişi derhal kalkarak abdest alması gerekir. Abdest aldıktan sonra iki rekat Allah rızası için namaz kılması gerekir. Daha sonra kesinlikle gördüğü duayı bir başkasına anlatmamalıdır.

Daha sonra yapacağı dua ile birlikte bütün kötülüklerden ve musibetlerden Allah’a sığınmak için duasını sürdürür. Duanın ardından besmele çekerek özellikle Nas ve Felak surelerini okur. Bunun ardından namazları sonrasında bu tür kötü rüyaların görülmemesi için Allah’ın kudretine sığınılır.

Duanın Fazileti Nedir?

Birçok insan namaz kılarken, özel günlerde ve dini gecelerde dua etmesi neticesinde Allah ile kul arasındaki en büyük bağı gerçekleştirir.

Bununla birlikte mümin insanların her türlü kötülükten dolay Allah’a sığınması gerekir. Bu sığınmanın ardından cenabı Hak kulunu kötü olayların ve rüyaların şerrinden korur.

Korkulu Rüya Görüldüğünde Okunacak Dua

Eûzü bi kelimâtit-tâmmeti min ğadabihî ve igâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezâtiş-şeyâtîni ve en(y)-yehdurûn.

Yorum Yap!