Konut Kredisi Yapılandırma

Birçok insan zaman içerisinde kira ödemek yerine çekeceği banka kredisi ile oturduğu evin kredisini ödemeyi tercih ediyor.

Bu kapsamda özellikle banka kredisi ile ev sahibi olma fikri düşen faiz oranları ile birlikte daha çok tercih edilen bir yöntem olarak ön plana çıkmaya başladı.

Elbette bazı durumlarda mevcut ekonomik ve finansal işlemlerin iyileşmesi ile birlikte faiz oranlarında düşüş meydana gelir.

Bu düşüşün ortaya çıkması ile birlikte birçok insan mevcut kredisini yapılandırmayı tercih eder. Özellikle uzun vadeli olan konut kredilerinde krediyi yapılandırma yöntemi ile yüksek oranda kar elde edilebilir.

Birçok ekonomist tarafından refinansman olarak adlandırsa da halk arasında faiz oranlarının düşmesi sonrasında düşen faiz oranı ile yeniden krediyi yapılandırmaya denilir.

Kredi Yapılandırmanın Kişiye Avantajları

Birçok kredi kullanan insan veya kurum tarafından tercih edilen bu yöntem ile birlikte düşük faiz oranları ile kredi yeniden yapılandırılır ve daha uygun faiz oranları ile ödemeler yapılır.

Bu vesile ile krediyi çeken kişinin cebinden daha az para çıkar. Bir diğer avantaj ise toplamda ödenecek miktar ile ilgili yapılan değerlendirmedir.

Yapılacak hesaplama ile birlikte toplamda ödenecek para ile birlikte kredi çeken kişi daha avantajlı bir ödeme planı elde eder.

Bu avantaj ile birlikte cepten daha uygun oranda kredi ödemesi çıkar. Bir diğer avantaj ise aylık ödeme miktarının yeniden yapılandırma avantajıdır.

Yüksek miktarda ödenen konut kredisi aylık ödemeleri bütçeye göre daha uygun bir noktaya çekilebilir. Bu durumda insanlar gelir ve gider tablolarını daha düzenli bir hale sokarlar.

Yapılandırmada Altın Kurallar

Elbette uzun vade olarak kullanılan konut kredilerinde yer alan ödemeler ile birlikte bazı durumlar bu yapılandırmada etkin noktada yer alır.

Öncelikle borcun yüksek olması gerekir. Azalan borçta herhangi bir yapılandırma kardan çok zarar getirir. Bir diğer husus ise faiz oranları ve aylık ödenen taksit miktarı olarak ön plana çıkar.

Bu hususların en ince ayrıntısına kadar araştırılması ve buna göre bir tercihte bulunulması gerekir. Bununla birlikte kredi maliyetleri konusunda da daha avantajlı bir mali hesaplama gerekir.

Özellikle erken ödeme cezası ve kredi masrafları gibi hususların iyi hesaplaması yapılması gerekir.

Yorum Yap!