Kaza Tespit Tutanağı Örneği

Gün geçtikçe trafikte yoğunluğun artmasıyla beraber kazalar artış gösteriyor. Caydırıcı yasalar olmasına rağmen ülkemizde ne yazık ki kurallara riayet edilmediğinden mütevellit maddi hasarlı kazalar kaçınılmaz oluyor. İşte tamda bu noktada ‘’ Maddi hasarlı kaza tespit tutanağı’’ Hakkında bilgi sahibi olmak,  işinizi fazlası ile kolaylaştıracaktır.

nedeni bulunuyor. Hükümet tarafından kullanılan nedene caydırıcı olarak kullanılan bu önlemler bazen yetersiz kalabiliyor.

Maddi hasarlı bazı basit kazalar meydana gelebiliyor. Bunun için polis meşgul edilmeyip ehliyetli her sürücünün Maddi hasarlı kaza tespit tutanağı hakkında bilgi sahibi olması bekleniyor. Formun bir örneği araçta bulunması gerektiği belirtilmiştir.

Kaza Tespit Tutanağında hangi bilgiler bulunur?

2 adet çarpışma gösteren şablon, 2 adet sürücü bilgi alma boşluğu, ad, soyad, sigorta poliçe numaraları, araca ait bilgiler sürücüye ait bilgiler, kaza yeri, kaza tarihi, sürücü imza alanı gibi kısımlar yer almaktadır.

Maddi hasarı olan araç Kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur?

Tarih yazılır, Adres bilgileri yazılır, olayın şahit varsa bilgilerini ve iletişim bilgilerini doldurması istenir, sürücü ve araç bilgileri iki tarafta eksiksiz yazmalıdır, trafik sigorta poliçe bilgileri yazılır, orta kısımda bulunan uygun kutucuklara işaret konularak konuya tam bir açıklık getirilmeye çalışılır, araç türü belirlenir, aracın ilk darbe aldığı yer ok işareti ile belirtilerek kaza taslağı şablon olarak çizilmelidir.

Her iki alana ayrılmış olan sürücü bilgi alma alanları kendi bakış açısınca belirtilir olayı çözücü bilgiler kullanılır. İki tarafın da imzalamasıyla Kaza Tespit tutanağı geçerli sayılır aksi halde geçersiz sayılır.

Maddi hasarlı Kaza Tespit Tutanağı hangi haller için doldurulmaz?

Bütün kazalar için Kaza tespit tutanağı doldurmak doğru olmaz olay yerine polis çağırmak gerekebilir. Adı üstünde maddi hasarlı ufak çaplı trafik kazalarında doldurularak resmiyeti sağlanır.

Kaza sonucu ölüm veya yaralanma var ise, taraflardan ehliyeti olmayan taraf bulunuyorsa, araçlardan biri resmi hizmete tahsis edilmişse, olay anında 3. şahısın araç gerecine zarar gelmişse, kamu malı zarar görmüş işe, taraflardan trafik sigortası olmayan taraf bulunuyor ise, alkollü sürücü şüphesi varsa Kaza tespit tutanağı tutulmayıp kolluk kuvvetlerinden destek istenmelidir.

Yorum Yap!