Kara Liste Nedir?

Kara liste için kredili sicil veya kredi sicil kaydı tabirleri de kullanılır. Kara listede ismi geçenler kredi borçlarını ödemeleri gereken zamanlar içerisinde ödemeyip bu süreyi 90 gün boyunca uzatan kimselerdir.

Kara liste denilen uygulama Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenir ve borçlarını 90 gün boyunca ödemeyenlerin isimleri kara listeye alınır.

Bu esnada kredi borcu olan kişiler borçları bulunan banka ile birlikte diğer hiçbir bankadan kredi ve kredi olanaklarından yararlanamazlar.

Genel itibariyle bu olanak çok çok düşüktür. Bankalara kredi başvurusunda bulunan kişilerin T.C kimlik numaraları ile isimlerinin kara listede bulunup bulunmadığı sorgulanır ve kredi ile kredi kartı başvuruları olumsuz onaylanır.

Kredi Sicil Kaydı Merkez Bankası Bilgilerinde Kayıt Altında Tutulur 

Kara listede adı geçen herkesin isimleri Merkez Bankası tarafından kayıt altında tutulur ve Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde yer alır.

Borçlu olan kişiler tekrar kredi kartı başvurusunda bulunduklarında bankaların bakacağı yerler ilk yer Kredi Kayıt Bürosu olur.

Borç Ödendikten Ne Kadar Süre Sonra İsmim Kara Listeden Silinir?

Mevcut olan kredi borcunu ödeyen kişiler borcun ödenmesinden sonra ki beş yılın sonunda kara listeden çıkmış olurlar.

Borç Yapılandırma İle Kara Listeden Kurtulmak

İhtiyaç kredisi ile borç yapılandırmaya gidilerek kara listeden kurtulmak mümkündür. Mevcut olan kredi borcu hangi bankada ise bir başka bankadan daha uygun faiz oranları ile kredi çekilir ve var olan kredi borcu ödenerek ikinci defa kredi çekilen bankaya borçlanılarak uygun faiz oranları ile ödemeler gerçekleştirilir.

Böyle bir uygulama için ilgili bankanın şubesine gidilerek birebir bireysel hizmet veren görevlilerle görüşülmelidir.

Banka Kredisi KOSGEB Kredisine Engel Olur Mu?

KOSGEB kredisinden yararlanmak için banka kredi borcunun veya kara listede olunup olunmadığının bir önemi bulunmaz

Yorum Yap!