Kabir Duası Türkçe

İslam dininin kabul edilmesinin daha ilk yıllarında, cahiliye dönemi adetlerinden dolayı kabir ziyareti yasaklanmıştı. Yasağın kalkmasının ardından kabir ziyaretleri yeniden başladı.

Kabir ziyaretlerinin asıl amacı ölümü hatırlamaktır. İslam dininde de Müslümanların ölümü hatırlamaları açısından kabirleri sık sık ziyaret etmeleri gerektiği ortaya çıkar.

Kabir ziyareti yapan kişilerin kabirdeki selam verip ardından dua okumaları da İslam dininin caiz gördüğü hareketlerden biridir.

Kabir ziyareti yapan kişilerin kesinlikle yapmaması gereken hareketler vardır. Bunlar arasında yüksek sesle ağlamak, kabir taşlarını ve kabrin üzerinde bulunan toprağı öpmek ve kabir taşına sarılmanın kabir ziyareti ahlakı ile uyuşmadığı söylenir.

Kabir Duasının Faydaları   

Bir ölünün arkasından okunan duanın, onun günahlarının azaltılmasında faydalı olacağı söylenir. Aynı zamanda ölülere yapılan duaların ölülere sevap kazandıracağı da söylenir. Bu yüzden kişilerin sık sık kabirleri ziyaret ederek ölülere dua etmeleri gerekir.

Kabirde Kur’an Okumak

Kabir başına gelen bir kişinin Kur’an okuması büyük sevaptır. Aynı zamanda kabir başında Kur’an okumak sünnettir. Kur’an okumanın sevabı sadece okuyana değil aynı zamanda ölülere de sevabı olduğu söylenir.

Kabirdeki Kişiler Yakınlarından Dua Bekler Mi?

Kabirdeki kişilerin her zaman yakınlarından dua beklediği bilinir. Kişilerin ölen yakınları için yapacağı bir dua, onların eğer varsa kabir azabını hafifletmede büyük etkisi olur. Kabir azabı o kadar şiddetli olur ki, ölüye yapılacak en küçük dua bile onun kabirde rahatlamasına neden olur.

KABİR DUASI ARAPÇA VE TÜRKÇE

ARAPÇASI: اَلسَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ الدِّيَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُسْلِمِينَ، وَإِنَّا إِنْ شَاءَ اللهُ بِكُمْ لَلاَحِقُونَ، أَسْأَلُ اللهَ لَنَا وَلَكُمُ الْعَافِيَةَ
TÜRKÇE OKUNUŞU: Ve aleykümesselamü yâ ehlediyâri minel müslimîne vel müslimâti, entüm lenâ selefün ve innâ biküm inşâallahu lâhikûn, rahime’llahul mütekaddimîne minküm

ANLAMI: Bu diyârın mü’min ve müslüman sâkinleri! Allah’ın selâmı üzerinize olsun.Biz de Allah’ın izniyle size kavuşacağız (sizler gibi öleceğiz).Allah’tan bize ve size âfiyet dilerim.”

 

 

Yorum Yap!