İdeal Kredi Notu Nedir, Kaç Olmalıdır?

Bankaların kredi kullanan müşterilerine verdiği kredi puanları 0 ile 1900 puan arasında olmaktadır. Bu puan aralığında yer alan kişiler, çeşitli risk gruplarına ayrılmıştır ve kişilerin başvuruları da bulundukları bu gruplara göre değerlendirilmiştir.

İdeal Grup 1500-1699
Bir kişi için kesin ve net bir şekilde kredi çekebilir yorumunu yapabilmek için, kredi notunun 1500 ve 1699 aralığında olan iyi grupta olması gerekir.

1500 ve altında yer alan kişiler de elbette belirli şartlar dahilinde kredi çekebilmektedir ancak yine de kesin bir dille kredi çekebilirler denilemez. Bu açıdan en ideal kredi notu 1500 ve 1699 aralığında yer alan kişilerdir.

Bu grupta yer alan kişiler, bankaya başvuru yaptıkları takdirde sorunsuz bir şekilde kredi çekebilir. Elbette bankanın istediği diğer şartları da yerine getirmeleri beklenecektir. Ancak kredi notu hususunda banka bu noktadaki kişilere herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

1700 ve Üzerinde Yer Alan Kişiler
İdeal grup olarak belirlenen kredi notunun da üzerinde yer alan grup, 1700 ve 1900 aralığında yer alan kişilerdir. Bu kredi notuna sahip kişiler, bankalar tarafından en güvenilir kişiler olarak görülür.

Kredi notunuzun ideal seviyelerde olması, yüksek miktarlardaki kredileri çekebilmek için yeterli olmayabilir. Bankaların genel olarak yüksek miktarlarda kredi verebildiği kişiler, 1700 ile 1900 aralığında yer alan kişilerdir.

Bu açıdan kredi notunun bu aralıklarda yer alması her zaman kişiler için daha olumlu sonuçlar doğuracaktır.

En Riskli Grup 0 ile 799 Aralığı
Kredi notunun sıfır olması demek, ilgili kişinin daha önce hiçbir bankadan kredi çekmediği anlamına gelir. Bu tarz durumda bulunan kişiler, bankalar tarafından risk grubunda değerlendirilir.

Aynı şekilde bankalarda kredi çekip de kredi notu 1 ile 799 arasında olan kişiler, riski grupta değerlendirilir. Bu grupta yer alan kişilerin genel olarak herhangi bir bankadan kredi çekebilmesi mümkün değildir.

Yorum Yap!