İbrahim Saraçoğlu’dan Balgam Söktürücü Kür Ve Tarifi

Öksürük gerek akciğerleri, gerekse solunum yollarını korumak amaçlı oluşan bir reflekstir. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı, faranjit, sinüzüt, alerj, bronşit gibi hastalıkların sebep olmasından ötürü oluşur. Kendi başına bir hastalık olarak düşünülse de aslında hastalık belirtisidir.

Hastalıkların oluşum aşamasında sebepleri ortadan kaldırıldığı takdir de hastalığın ilerlemesinin de önüne geçilmiş olur. Özellikle bu, balgamlı öksürükle seyreden bir hastalık ise balgamın sökülüp atılması gerekir. Balgam, solunum yolu vasıtası ile dışarı atılan bir çeşit salgıdır. Balgam en kadar çabuk vücuttan atılırsa, o kadar hızlı bir iyileşme görülür.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, özellikle büyük sıkıntı yaratan balgamlı öksürükler için balgamın sökülüp vücuttan atılması adına bitkisel kür tarifleri vermiştir.İbrahim Saraçoğlu balgam söktürücü tarifler.

 1. İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü Keçiboynuzu Kür Tarifi

Malzemeleri

 • 2-3 bardak kadar su
 • 7-8 adet keçiboynuzu

Hazırlanışı

Tencereye konulan suyun içerisine 7-8 adet keçiboynuzu ilave edilir. Kaynatılır.Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez aç karnına 1 bardak içilir.

Keçiboynuzu kürünün faydası

Bu kür, kansızlığa iyi geldiği gibi en çok da balgam söktürme özelliği için uygulanır. Uygulamanın başlamasından 3 gün sonra balgam sökülmeye başlanır.

 1. Tere Kürü Tarifi

Tere kürünün uygulanmasından önce dikkat edilecek noktalar

 • Tere otunu satın alırken dere otu ile karıştırılmaması önerilir.
 • Hamilelerde özellikle, ilk 4-5 ay tere küründen uzak durulması önerilir.
 • Tere otunun kür için kullanımı taze olarak yapılmalıdır. Kurutulmuş ürün olmamalıdır.
 • Etkisinin azalmaması açısından tek olarak üretilmesi önerilir.
 • Bulunduğu grup içerisinde en zengin demir içeriğine sahip bitkidir.
 • Diyaliz hastalarının ve böbrek yetmezliği olan kişilerin kullanmaması uygun olur.

Malzemeleri

 • ½ litre kaynar su
 • 15-16 adet tere

Hazırlanışı

Kaynar suyun içine atılan tere otları 3 dakika kadar haşlanır. Bekletilmeden süzülür. Ve soğuması için kenarı alınır. Tere kürünün uygulanması için yemeklerden önce veya yemeklerden 2 saat sonra tüketilmesi uygun olur.

Bu kürün taze olarak yapılması gerektiği gibi 5 gün boyunca ara verilmemesi gerekir. Tere kürü uygulaması yapmak isteyen kişiler suyunun içilmesinde sıkıntı yaşamaları durumunda kahvaltı sonrasında ve öğle yemeği sonrasında 15-20 tane tereyi saplı olarak tüketebilirler. Üzerine limon sıkılması düşünülebilir. Yemeklerden 1 saat sonra ve tek başına tüketilirse fayda sağlanır.

Tere kürünün faydaları nelerdir

Tere kürü, kullanımdan 3 gün sonra balgam söktürmeye başlar. Rahatlatıcı özelliği bulunur.

 1. İbrahim Saraçoğlu Balgam Söktürücü tarifler
 • Balgam söktürmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, yarım çorba kaşığı bal ile yarım çorba kaşığı tereyağı karışımının her akşam uykudan önce uygulanması gerektiğini önermiştir. 1 hafta düzenli uygulanması doğrudur.
 • 2-3 parça (çay kaşığı ucu kadar) zencefil, büyük bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı kadar hibiskus, 1 çay kaşığı kadar şahtere otu, 1 büyük bardak suda kaynatılır. 3 dakika demlenmesi beklenilir. Sıcak olarak tüketilir.
 • Meyankökünün çiğ olarak çiğnenerek tüketilmesi de balgam söktürmede faydalıdır.
 • Ebegümeci kaynatılıp, zeytinyağı ve limon katılarak bol miktarda yenir. Göğsü yumuşatarak balgamın sökülmesini sağlar.
 • Toz zencefil ve bal karışımı yenmelidir.
 • Mevsime bağlı olarak oluşabilen hastalıklarda farklılık gösterir. Özellikle kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların oluşum sebebinin başında bağışıklık sistemi zayıflığı gelmektedir. Bunun içinde hem bağışıklık sistemini güçlendirecek, hem de öksürüğe iyi gelecek siyah turp ve bal şurubu uygulanır.

Bunun için; Bir adet siyah turp alınır. Yıkadıktan sonra sap bölümünden çıkartılması sağlanır. İçi bir kaşık desteği ile oyulabilir. Trup yuvarlanmayacak şekilde bir kabın içine konur.

Daha sonra turpun içi bal ile doldurulur. (3 yemek kaşığı bal) İlk başta kesilen sap kısmı tekrar kapatılarak yarım gün bekletilmesi sağlanır.

Sulanan turp, bal ile karışarak içinde bulunduğu kabın dolmasına neden olacaktır. Daha sonra içilmeye hazır hale gelir. Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilmiştir.

 

Yorum Yap!