Her Hacet İçin Okunacak Zikir

İnananların hacetleri için Allah’a sığınmaları dinimizde hoş görülen bir olaydır. Her şeyin yaratıcısı olan Allah, istenilen her şeyi de verebilecek olan tek sığınılacak olandır. Bu nedenle zaman içerisinde çeşitli hacet duaları ve zikirleri benimsenmiştir.

Bunlar birçoğunun da yararları defalarca tecrübe edilmiştir. Tam teslimiyet halinde okunan hacet duaları ve hacet için okunan zikirler, kısa süre içerisinde etki etmektedir.

Her Konuda Hacet İçin Okunacak Zikirler Nelerdir?  

Bir haceti olan her Müslüman, bu konuda Allah’a sığınmaktan geri durmamalıdır. Helal olan her hacet için Allah’a sığınmak kısa sürede sonucu alabilmek demektir. Bundan asla şüphe edilmemelidir.

Hacet için çeşitli dualarla Allah’a sığınılabileceği gibi, zikirlerin de bu konuda kısa sürede etki ettiği gözlemlenmiştir. Zikirler için Allah’ın isimleri olan Esma-ül Hüsna’dan, istenilen konu ile alakalı olan isim seçilmelidir.

Örneğin maddi konularda bir hacet için Ya Ganiyy, Ya Rezzak seçilebilir. Bazı Esmalar her konuda etki edebilir ve genel konularda okunabilir. Bazıları ise özellikle belli konulara işaret eden isimler olduğundan, doğrudan o konularda okunması yararlıdır.

Hacet İçin Zikir Nasıl Okunmalıdır?

Hacet için okunacak olan uygun Esma seçildikten sonra, bu Esma’nın okunması gereken sayı öğrenilmelidir. Bu okuma sayıları, konunun âlimlerince ebcet hesabına göre bulunmuştur.

Bir anahtar görevi görmektedir. Bu nedenle sayı konusu önemlidir. Okumaya başlamadan evvel abdest alınmalıdır. Eğer mümkünse gusül abdesti alınması daha iyi olacaktır.

Ardından Allah rızası için 2 rekat namaz kılınmalıdır. Sonrasında Besmele çekilmeli ve hacet açıkça dile getirilip, yalnız Allah’tan istendiği belirtilerek niyet edilmelidir.

Niyet edildikten sonra zikre başlanır. Ara vermeden sayısınca okunmalıdır. Bitirince hacet yeniden dile getirilmeli ve Allah’a sığınılmalıdır.

Bazı hacet uygulamalarında zikirler belirli sayılarda birkaç gün süresince okunmalıdır. Seçilen hacet dua uygulamasının kurallarına dikkatli bir şekilde uyulmalı ve içten bir şekilde uygulanmalıdır.

Her Hacet İçin Okunacak Zikir

100 defa: “Ya Kadir”

135 defa: “Ya Müheyminü’’

Okunmalıdır:

Yorum Yap!