Her Gün Okunacak Dualar

Dünya üzerinde yaşayan tüm inanan insanların her gün çeşitli şekillerde Allah’a dua etmesi gerekir. Çünkü insanoğlunun her an çeşitli şekillerde üzücü olayların içerisinde olması mümkündür. Bundan dolayı insan her ibadet sonrasında ve her gün özellikle can sağlığı, helal rızık ve vatanı, milleti için çeşitli duaları yapması gerekir.

Çünkü insanoğlu ile her dakika uğraşan şeytan insanları günaha sevk etmek için sürekli olarak çabalamaya devam ettiği biliniyor.

Duanın Yapılmasındaki Amaç Nedir?

İnsanlar dua yaparken Allah’a sığınarak onun güç ve kudretinden faydalanmayı ister. Bunun yanı sıra cehennemden korunmak için, cennete gitmek için, günahlardan korunmak için, rızkını helal yoldan korunmak için, işlerinin hayırlara çıkartmak için, can sağlığı için, şükür için çeşitli duaları yaparak hayatını İslam uğrunda işlerle uğraşarak ve günahlardan uzak kalarak tamamlaması mümkün olur.

İnsanlar her daim dua kapısını kapatmayarak dua etmeyi sürdürmelidir. Bu duaların Allah katında kabul olunması için kalpten ve ibadet esaslı bir şekilde yapılması daha uygundur. Bu şekilde yapılan dualar Allah katında reddedilmez ve kabul edilir.

Dua Ederken Faydalanacağı Kaynaklar Nelerdir?

İnsanlar dua ederken ayetlerden ve Kuran-ı Kerim’den destek almaları tavsiye edilir. Bu konuda yapılarak başvuru ile insanoğlu her türlü talebini ayet ile tamamlayarak Allah katında değerlendirmeye gönderir.

Bu şekilde davranan ve inandığı şekilde yaşayan insanlar özellikle Fatiha Suresini ve Ayetel Kürsi’yi bol bir şekilde okuyarak her türlü kötülükten korunur ve duaları kabul edilir.

HER GÜN OKUNMASI GEREKEN DUALAR:

Cehennemden kurtulmak için sabah akşam okunması gereken dua:

“Allahümme ecirnî minennâr”

Vicdansız ve zalim insanlardan, büyücülerden korunmak için okunacak dua:

“Bismillahillezî lâ yedurru ma’asmihî şey’ün fil erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemî’ul alîm”

“Eûzü billahis-semî’il alîmi mineşşeytânirracîm” dedikten sonra haşr süresinin son 3 ayetini okursanuz,  melekler akaşama kadar sizin için dua eder

Şirkten korunmak için dua:

“Allahümme innî eûzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-mâ lâ a’lemü inneke ente allâmülguyûb”

Evden çıkarken okunacak dua:

“Bismillahi, tevekkeltü alellah, lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh”

Yorum Yap!