Hazreti Mevlanadan Dualar

Birçok insan hayatı boyunca baş edemediği ve gücünün yetmediği noktada dua ettiği bilinir. Dua inanan insanların en büyük silahı olarak bilinir. Dua etmek mevcut günahlardan arınmak için başvurulması gereken bir yol olarak ön plana çıkar.

Günümüzde birçok insan geçmişte yaşayan önemli kişilerin yaptığı duaları örnek alarak dua eder. Buna en güzel örnek ise Mevlana’dır.

Mevlana’nın Yaptığı Dualar Nelerdir?

Genellikle Mevlana duaları Allah ile samimi bir bağlantı kurulması ile mümkün hale gelebilir. İnsanlar dar zamanlarında olduğu gibi iyi oldukları zamanda duadan uzaklaşmamaları gerekir.

Özellikle Mevlana’nın ettiği çeşitli dualar bu konuda bizlere yol gösterebilir. Genelde Mevlana günahlarından arınmak için dua etmiştir. Bu dualarının birçoğunu ise Sabah namazının hemen ardından ederek Allah katında taleplerini iletmiştir.

Dua Ne Zaman Edilmelidir?

Bilindiği gibi sabah namazının ardından dua eden Mevlana gibi bizde sabah namazının ardından günün nimetlerinden faydalanmak için, helal rızık kazanmak için ve hayırlı bir gün ve ömür geçirmek için yaratıcıya ellerimizi açarak gönülden dua etmeliyiz.

Dua öncesinde abdestli olmak duanın Allah katında kabul edilmesinde önemlidir. Genellikle Mevlana kendi hali ile birlikte tüm insanlık için yaratıcıdan af dilemek için ellerini semaya kaldırırmış.

Bu vesile ile hem kendisi için hem de tüm alem için Allah’tan af dilemek için günün her saatinde yakarışlarını yaratıcıya iletirmiş. İnanan insanlar Mevlana’yı örnek alarak dualarını samimi bir yakarış içerisinde etmek gerekir.

Yorum Yap!