Hamd Duaları

Yüce Allah biz kullarını yaratmıştır, bizleri sağlıklı, akıllı, fikirli, her uzvumuzu yerinde olarak yaratmıştır. Bizler nefes alabiliyorsak, konuşup gülebiliyorsak, görebiliyorsak, yürüyebiliyorsak hepsi Allah’ın ol deyip olmasındandır.

İsteseydi bizlerin bir uzvunu eksik yaratabilirdi, ayak olmasaydı yürüyemezdik, göz olmasaydı göremezdik, kulak olmasa duyamazdık. Yüce Allah’ımız bizlerin her uzvunu tam vermiş ve nefes alıp yaşayabiliyorsak Ona hamd etmeliyiz.

Allah’a Hamd Edebilmek İçin Ne Yapmalıyız?
Bizi bu hayata getirdiğin için, nefes almayı nasip ettiğin için, konuşabildiğimiz için sana binlerce kez hamd olsun Allah’ım. Biz kullarına hayatımızı sürdürebilmemiz için binlerce nimetler verdin, su verdin, ekmek verdin, ağaçlarda çeşit çeşit meyveler verdin, bizlere hayatın güzelliklerini görebilmemiz için göz verdin, anlayabilmemiz için akıl verdin. Sana binlerce kez şükürler olsun Allah’ım.

Yüce Allah bizlerden dua ve ona ibadet etmemizden başka hiçbir şey istemez. Tek istediği yasaklarına uymamız, ibadetlerimizi yerine getirmemiz ve verdiği nimetler için ona şükür etmemizdir.

Allah kendine şükür eden kullarını sever, her şeyin ondan geldiğini bilen kullarını sever ve gözetir. Çünkü evrendeki her şeyin sahibi “O”‘dur ve biz kullarının da bunu bilip inanmamızı ister.

Allah’ı Anmak ve “O”‘na Dua Etmek
Her işe başlarken Allah’ın adıyla başlayıp bittikten sonra da izin verdiği için ve o işi yapmamıza olanak verdiği için Allah’a şükür etmeliyiz.

Bir şeyi çok istiyorsak ama olmuyorsa yine Allah’ın bir bildiği vardır, belki bizim için iyi olmayacak bir iştir ve yine şükür etmeliyiz ki bizi kötülüklerden koruduğu için.
HAMD ( ŞÜKÜR DUALARI)

1. dua
“Allahümme mâ esbaha bî min nîmetim ev bi-ehadin min halkıke, fe minke vahdeke, lâ şerîke leke, fe lekel hamdü ve lekeşşükr”

2. dua
“El-hamdü-lillâhi dâimen ve alâ külli hâl ve E’ûzü billâhi min hâl-i ehlinnâr”.

3.dua
“Elhamdülillahi alâ ni’metil islâm. Ve alâ tevfîkil îmân. Ve alâ hidâyetil rahmân.”

Yorum Yap!