Halının Kaymaması İçin Neler Yapılabilir

Ev içerisinde kullanılan halılarda kaydırmama özelliği son derece önemlidir. Özellikle de parke olan evler de kayan halılar son derece büyük sorunlara neden oluyor. Dekorasyonun tamamlayıcısı olan halılar kayma özelliği nedeniyle birçok bakımdan ev hanımlarını ve çocukları tehdit eden bir unsur haline geliyor.

Bunun önüne geçmenin birçok yolu olsa da yeni bir halı almayı planlıyorsanız mutlaka altında kaydırmama özelliği bulunan halıları tercih etmelisiniz. Eski halılarınız için bir takım çözümler üreterek kaymaz bir hale getirebilirsiniz.

Halıların Kaymasını Önlemek

Halıların kaymasını önlemek için çift taraflı halı bantlar kullanabilirsiniz. Bir çok insan için kurtarıcı gibi görünen çift taraflı halı bantları kayma özelliğine son vererek halıyı zemine sabitliyor.

Bu şekilde hem halınız kaymıyor hem de ortam daha güvenli bir hale geliyor. Çift taraflı kaydırmaz bant bir tarafı halıyı tutacak şekilde bir tarafı da zemine yapışacak şekilde yapıştırılıyor.

Halının altında kaldığı için kesinlikle halının narin görüntüsünü de bozmamış oluyor. Eğer çift taraflı bantlardan bulabilme şansınız yoksa aynı sorunu koli bantları ile de yapabilirsiniz. Bantları katlayarak yapışkanlı tarafların halıyı zemine sabitleyerek yapışmasını saplayabilirsiniz.

Halının Kaymaması İçin Silikon Kullanın

Kayan halılara bir diğer çözüm de silikonlardan geliyor. Yapı marketlerden çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz silikon tabancaları kullanmanız gerekiyor.

Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken husus silikonu çok fazla kullanmayın. Aksi halde döşemelerinize zarar verebilirsiniz. Silikon tabancası ile köşelere biraz silikon sıkarak yere yapıştırın.

Bu çok etkili bir yöntemdir. Ancak bu yöntemi kullandığınızda halılarınızı sık sık kaldıramayacaksınız. Bu nedenle çift taraflı bantlardan daha kesin bir çözüm üretse de temizlik esnasında size biraz zorluk yaşatacağı için düşünmeniz gereken bir konu. Çok kullanılmayan odalarınızda ki halıları bu şekilde sabitleyebilirsiniz.

Yorum Yap!