Ferahlatan Dualar

Kimi zaman içinizi hiç bilmediğiniz bir sıkıntı kaplar. Bazen bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak isteyebilir ya da her zaman konuştuğunuz kimselerin yanında dahi kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz.

Kimi zaman ise içinizde tarifi olmaz bir hüzün bulabilirsiniz. Tüm bu ruh halleri sizi günden güne yıpratabilir ve içerisinden çıkılmaz bir hal alabilir

Nedenini bilmediğiniz bir anda kalp atışlarınız hızlanabilir, kâbuslar ile uyandığınız geceler yaşıyor olabilirsiniz. Bazen de içinizde kaybetme korkusu oluşabilir.

Sevdiklerinizi, ailenizi en yakınlarınızı kaybedeceğinizi ya da çok kötü bir haber alacağınızı düşünebilirsiniz. Tüm bu düşünceler gittikçe içinizi kemirecek bir hal alabilir.

Bu gibi durumlarda kişilerde çok fazla “oflama” hissi oluşmaktadır. Kendinizi bu durumda hissediyorsanız eğer gaflete kapılmadan önce sakinleşmeye çalışmalı daha sonra kendinizi duaların gücüne bırakmalısınız.

Sıkıntıdan Kurtaran Dualar Nelerdir?

Kendinizi kötü hissettiğiniz durumlarda içinizi ferahlatmak için her gece ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini birlikte okuyabilirsiniz.

Gönlünüzü ferahlatmak için Ayetel Kürsi oldukça etkilidir. Ayetel kürsi sizi kötü düşüncelerden arındırdığı gibi gönlünüze ferahlık doğmasını da sağlayacaktır. Ayetel kürsi aynı zamanda sizi musibetlere karşı da korumaktadır.

Fatiha suresi de ferahlatıcı etkisi olan dualar arasında yer almaktadır. Yine salâvat getirmek ve Allah’ın isimlerini zikretmek de sıkıntılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır.

Sıkıntınızın nedeninin nazar olduğunu düşünüyorsanız eğer nazara karşı etkili olan nazar duasını okuyarak da kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

İnsanı ferahlatan huzur veren dualar:

1 – Sıkıntılardan kurtulmak ve ferahlamak için günde bin kere :  ‘’ Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm’’ okursanız, faydasını inşallah görürsünüz

2 – ‘’allahümme ecirnî minennâr’’ okuyanlar sıkıntıdan kutrular, ferahlar

3 – Yatarken ferahlamak için: ‘’Allahümme bismike emüyü ve ahyâ’’  Anlamı: Yüce rabbim senin adınla ölür ve diriliriz

Yorum Yap!