Faranjit’in Neden olduğu Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Faranjitin sebep olduğu boğaz ağrısını evde birkaç basit yöntemle geçirmek mümkündür. İşte faranjit boğaz ağrısına ne iyi gelir? Tavsiyelere kulak verin…

Sarımsak: Sarımsak boğaz ve göğüs ağrısı için en etkili doğal çözümdür denilebilir. Düzenli sarımsak tüketiminin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Birkaç diş sarımsağı çiğnemek veya suya koyarak içmek faranjitin tedavisinde olumlu sonuçlar verecektir. Ayrıca sarımsaklı yoğurt da tüketilebilir.

Bal: Balın çok güçlü bir mikrop kırıcı özelliği vardır. Aynı zamanda bal doğal bir antibiyotiktir. Bu sebeple bal faranjite neden olan bakterileri yok ederek tedaviye katkı sağlayabilir. Günde birkaç kaşık bal tüketimi hem boğazı yumuşatarak belirtileri hafifletecektir hem de mikropları öldürerek hastalığı tedavi edecektir.

Zencefil: Zencefil solunum yollarını açmakta kullanılan doğal bir çözümdür. Mikrop kırıcı özelliği olan sütle birlikte tüketildiği zaman faranjit tedavisinde büyük etkisi olmaktadır. Aynı zamanda etkili bir antioksidandır zencefil. Salatalara konularak da tüketilebilir. Ayrıca çayı da içilebilir.

Zerdeçal: Zerdeçal da etkili bir mikrop kırıcıdır. Göğüs ağrılarını dindirmek için de kullanılabilir. Bir bardak sütün içine yarım çay kaşığı zerdeçal konularak kaynatılır. Soğumasını bekleyin ve bal karıştırarak günde 3 defa bu karışımı için. Kısa sürede faranjiti tedavi edecektir.

Fesleğen: Fesleğen yüksek magnezyum içeriğiyle kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca etkili bir antioksidandır. Faranjitte kullanılması durumunda ise boğazda ve üst solunum yollarında rahatlama sağlar. Fesleğen suda kaynatılarak suyu içilebilir veya fesleğen yaprakları çiğnenebilir.

Farinks; ağız ve burun boşluğunun arka tarafında bulunan boğaz kısmına verilen addır. Bu kısmı ağzımızı açtığımızda dışarıdan gözlemek mümkündür. Farinks denilen bu boğaz kısmı ev tozlarına, mikroplara ve ısıya karşı fazlasıyla hassastır.

Farenjit oluşumu, genelde kış aylarında farinks denilen bu bölgeye mikrop ve virüs yerleşmesiyle boğazda meydana gelen bulaşıcı bir hastalıktır. Faranjit tedavi edilmediğinde ve ilerlediği zaman bronşit oluşumuna yol açabilir.

İki farklı tür faranjit vardır. Bunlardan ilki olan kronik faranjit, hastada sürekli olarak devam eden ve çok fazla rahatsızlık vermeyen bir türdür. Diğer faranjit türü ise akut faranjittir ve bu faranjit çok şiddetli olduğundan dolayı bir o kadar da rahatsız edicidir. İki tür faranjitin de sebebi ya mikroplardır ya da virüslerdir. Oluşum nedenleri aynı olsa da aralarında ufak tefek farklara rastlamak mümkündür.

Akut Farenjit ve Kronik Farenjit Belirtileri

Kronik farenjit, yoğun sigara ve alkol kullanımıyla farinksin aşırı derecede tahrip olması ile, alerjilerden kaynaklı, bakterilerden kaynaklı, havanın kuru olmasından kaynaklı veya yoğun geniz akıntısından kaynaklı olarak ortaya çıkabilir.

Bu sebepler dışında ayrıca asitli içecek tüketiminin çok yoğun olması, aşırı sıcak veya aşırı soğuk yiyecek ve içecekler tüketilmesi veya bademcik iltihabı gibi boğaz enfeksiyonları da kronik faranjit oluşumuna sebep olabilir. Burnun uzun süre tıkalı kalmasıyla ağızdan nefes almak zorunda kalmak da bakteri ve virüslerin farinkse yerleşmesine kolaylık sağlar.

Akut faranjit ise genel olarak virüs ve bakterilerden kaynaklı olarak ortaya çıkar. Kronik faranjitin ortaya çıkmasında etkili olan nedenlerin de mevcutta bulunuyor olması akut faranjit oluşumunu kolaylaştırır. Mevsim değişimleri sırasındaki dengesiz hava da faranjite yakalanma riskini arttırır. Uzun süre kapalı ortamlarda kalmak da bu bakımdan iyi değildir.

 

Yorum Yap!