Ezandan Sonra Okunacak Dua

İslamiyet dualar üzerine kurulmuştur. O kadar derin ve yardımcı bir dindir ki, derdi olan derdine çareyi en doğru yerde Kur’an da arar. Allah’ın sunmuş olduğu sonsuz lütuflar sayesinde kişiler rahatlığı ve huzura erer. Dua eden kimsenin kalbine huzur, evinden bereket eksik olmaz.

Ezandan Sonra Dua

Ezan Müslüman âlemini namaza çağırmak olarak adlandırılır. Günde beş vakit müezzin camide ezanını okur, cemaatte namaza icabet ederek, kulluk görevlerinden birisini yerime getirmiş olur.

Ezana icabet konusu oldukça önemlidir. Bu uygulanışı kişiden kişiye değişmektedir. Kimisi ezan okunurken hoca ile birlikte okumaya çalışırken, kimisi evde namaza hazırlığına koyulur kimisi de evinden çıkarak camilere gider.

Ezan okunurken pür dikkat dinlemek, mevcutta bulunan sesleri olabildiğince kısmak önemli noktalar arasındadır.

Dinimize verilen Arapça dualar içerisinde ezan duası da yer almaktadır. Ezan bitiminden sonra kişiler bu duayı okumalıdır.

Ezan bitiminde dua etmek önemli sünnetlerden birisidir. Bunda ki en büyük etken duaların ezan vakitlerinde reddedilmeyeceği, kabul göreceğidir.

Hayırlara ulaşmanın bir yolu olduğu gibi, Peygamber efendimizin hadis-i şerifinde de dile getirdiği üzere şefaate ermenin önemli yoludur. Bu sebepten ezan bitiminde Peygamber efendimizin öğrettiği dualardan birisi okunmalıdır.

Bir başka rivayette ise, tüm inançla edilen duaların, Allah’ın bir olduğunu ve peygamber efendimizin onun resulü olduğu inancı ile edilen dualarda dua edenin günahlarının bağışlanacağı yönündedir. Ne için olursa olsun kalpten, inanarak dua etmek her kapıyı açmaktadır.

Ezandan Sonra Okunacak Dua:

“Allahumme rabbe hâzihî’d-dav’veti’t-tâmmeh ve’s-salâti’l kâimeh, âti Muhammeden’il vesîlete ve’l-fadîlete ve’d-derecete’l-vâsiate ve’b’ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh.”

Türkçe Anlamı

“Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm’a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O’nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud’un zirvesine çıkar.”

 

Yorum Yap!