Evlilikte ilk gece okunacak dua

Dünyada birçok Müslüman zamanı gelince evlenerek yuva kurar. Bu yuva ile birlikte bir aile olan ki kişi evlendikten sonra ve evlenmeden önce birçok noktada yaratıcıdan yardım istemesi gerekir. Özellikle evliliğin meydana geldiği ilk gece yapılması gereken bazı hususlar bulunur.

Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle iki insan evlendikten sonra kendi yaşayacakları eve gitmeleri veya ilk gece geçirmelerinden önce yaratıcıya dua etmesi gerekir. Bu duanın edilmesinin amacı ailenin bereketli ve hayırlı bir yuva olması talebidir.

Evliliğin ilk gecesinde özellikle damadın yaptığı dualar Allah katında çok anlamlı olan ve kabul edilen dualar olarak bilinir.

Bu açıdan eve girdikten sonra damat iki rekat şükür namazı eda eder ve ardından Kuran-ı Kerimde yer alan Nur Suresi 32. ayette yer alan bilgiye göre duasını eder.

Damat ettiği duada öncelikle evliliğin hayırlı olmasını dilemelidir. Bununla birlikte evde bereket ve huzurda yapılan duada muhakkak olması önerilir.

Bununla birlikte gelin de dua etmesi gerekir. Her iki cinsinde dua etmesi Allah katında çok makbul sayılır ve kabul edilir. Evliliğin ilk gecesinde damadın gelinin alnını öpmesi sırasında da dua etmesi gerekir.

Burada edilen dua ile eşlerin bir birine mübarek olunması ve bereketli bir ailenin kurulması konusunda yaratıcıdan yardım istenebilir.

Duanın Önemi ve Faydaları

İnanan bütün insanlar duaları ile birlikte gücün sınırlı olduğu alanlarda sonsuz güç sahibi olarak yaratıcıdan yardım isteyebilir.

Bu durumda öncelikle kişinin abdestli olması ve namazın ardından dua etmesi önerilir. Bununla birlikte bazı özel gecelerde de yapılan dualar Allah katında kabul ve makbul sayılır.

Bu gecelerin başında ise yukarıda anlatıldığı gibi evliliğin ilk gecesi gelir. Bu açıdan yapılacak dualarda herhangi bir sınırlama yoktur.

  EVLİLİĞİN İLK GECESİ OKUNACAK DUA:

Barekallahu likülli vahidin minna li sahibih.’’

Manası: Allah’ım eş olarak bizi birbirimize mübarek kılsın. İkimizi de birbirimize hayırlı, mübarek ve bereketli eylesin.

Yorum Yap!