Ekmeğin küflenmesini önlemenin yolları

Sofralarımızın vazgeçilmezi olan gıdalardan birisi de ekmektir şüphesiz. Ne çeşit olursa olsun, nasıl olursa olsun, herkesin severek tükettiği bir gıdadır.Ekmek konusunda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de, ekmeğin küflenmesi sorunudur.

Peki, küf nedir, nasıl oluşur? Küfler; sıcak, rutubetli ve karanlık ortamları seven ve çoğunlukla bu tarz ortamlarda üreyen bir mantar türüdür.

Yiyeceklerde, duvarlar, halılar, ıslak çamaşırlar, tavanlar, yastıklar gibi sıcak ve nemli ortamlarda rahatça üreyebilir. Evlerimizde ve tükettiğimiz gıdalarda sıkça görülen bu sorunu ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

Ekmek küflenmesini önlemek için ne yapmalı?

Özellikle sulu yemeklerin yanında sıklıkla tüketilen ekmek, Türk mutfağında vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Fakat bu konuda en sık karşımıza çıkan sorunların başında ekmeğin küflenmesi gelir. Ekmeğin küflenmesini önlemek için alacağımız önlemler şunlardır;

– Aldığınız ekmeği buzdolabında saklayabilirsiniz,

– Küflenmeyi engelleyebilecek bir başka yöntem ise, sakladığımız ekmek kaplarını, belirli aralıklarla sirke ile temizlemektir. Bu şekilde, sakladığımız ekmeklerin küflenmesini engellemiş oluruz,

– Ekmek saklama kaplarının içine bir miktar açıkta tuz bırakmak, ekmekte oluşabilecek küfleri engellediği gibi, kabın içerisinde ki nemi de engeller,

– Alınan ekmekleri poşet içerisinde saklamak, ekmeğin hava ile temasını engellediği için, zamanla küflenmeye neden olabilir.

Bu nedenle, alınan ekmekleri poşet içinde saklamak yerine, saklama kabına koyup bu şekilde muhafaza etmek, küflenmeyi önlemede etkili bir yöntemdir.

Küflerin alerjik hastalıklara neden olmasını nasıl önleyebiliriz?

Küflerin bir kısmı alerjik hastalıklara da neden olmaktadır. Spor ismi verilen ve soluduğumuz havaya karışan küflerin tanecikleri alerjik hastalıklara neden olur.

Her küfün üreme ve ortaya çıkma mevsimleri birbirinden çok farklıdır. Fakat alerjik hastalıklara neden olan küfler, çoğu zaman sonbahar mevsiminde ortaya çıkar.

Alerjik hastalıklara neden olan küfleri önlemek için ise alınabilecek önlemler şunlardır;

– Özellikle sonbahar mevsiminde, nemli ortamlardan ve ağaçlık alanlardan uzak durulmalıdır,

– Ahır, kümes gibi kapalı ve havasız ortamlardan uzak durulmalıdır,

– Çim biçme ve tırmık yapma gibi işlerden bu mevsimde kaçınılmalıdır,

– Ev ortamında çıplak zeminler tercih edilmelidir, halı, kilim gibi küfleri barındıran eşyalar tercih edilmemelidir,

– Küflerin en rahat üreyebildiği ortamlardan birisi olan saksılar, özellikle yatak odası gibi yerlerde bulundurulmamalıdır,

– Küvet, lavabo, duş kabini gibi yerler ıslak ve nemli bırakılmamalıdır.

Yorum Yap!