Duha Suresi Ve Faziletleri

Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimde yer alan her bir sure ve her ayet bir mucize niteliğindedir ve faziletleri sayılamayacak kadar fazladır. Duha suresinin de içine aldığı bütün anlamlar ve kavramlar hepimiz için genel anlamda bir kılavuz niteliğindedir.

Duha Suresi Peygamber Efendimize Hitap Eder

Duha suresi peygamber efendimiz Hz. Muhammet’in oldukça sıkıntılı olduğu bir dönemde indirilmiş ve sadece ona hitap etmektedir.

Peygamberimiz kendisinden uzun zaman sonra dünya üzerinde yaşayan müminlerin geleceği için büyük bir üzüntü duymuş ve insanların kurtuluştan mahrum olacağını düşünerek bunun endişesini yaşamıştır. Duan Suresi ise tam da bu dönemde indirilmiş bir suredir.

Duha suresi üzüntülü ve sıkıntılı zamanlarımızda, fakirlikten ve bunalımdan kurtulmak ve rızkımızın bollaşması ve bolluk ve bereketimizin artmasını istediğimiz durumlarda okunduğu zaman bizi refaha çıkartır.

Duha süresinin sabah ve akşam olmak üzere toplam 7’şer defa okuyan herkes her türlü kötülükten korunur ve maddi ve manevi olarak rızkı artar.

Hadisi şeriflerde dualarımızı istediğimiz zaman okuyabileceğimiz söylenmiştir. Fakat bazı zamanlar vardır ki o dönemlerde okunan duaların daha çabuk kabul olunacağı düşünülmektedir.

Özellikle namaz kıldıktan sonra, ezan okunurken ve cuma geceleri yanı perşembe gününü cuma gününe bağlayan zamanlarda okunan duaların daha çabuk kabul olacağı düşünüldüğü din adamları tarafından söylenmektedir.

Bunun dışında arife günlerinde, ramazan ayında, kadir gecesinde, kandil günlerinde sır perdesinin aralandığı ve duaların çok daha kolaylıkla kabul olunacağı söylenmiştir.

DUHA SURESİ
Bismillahirrahmânirrahîm.

Vedduha

Velleyli iza seca

Ma vedde’ake rabbüke ve ma kala

Ve lel’ahıretü hayrün leke minel’ula

Ve lesevfe yu’tıyke rabbüke feterda

Elem yecidke yetiymen feava

Ve vecedeke dallen feheda

Ve vecedeke ‘ailen feağna

Femmel yetiyme fela takher

Ve emmessaile fela tenher

Ve emma binı’meti rabbike fehaddis

MANASI:

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

Andolsun kuşluk vaktine

ve dindiği zaman o geceye ki,

Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı!

Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır.

ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın!

O, seni bir yetim iken barındırmadı mı?

Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı?

Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi?

Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)!

El açıp isteyeni de azarlama!

Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!

 

 

Yorum Yap!