Duanın Kabul Olması İçin Ne Yapmalı

Sıkıntılı anlarımızda, üzüntüde, hastalıkta, her türlü karşılaştığımız durumda duaya sarılmak, Allah’a sığınmak ve şükretmek gerekir. Kötü günlerimizde olduğu gibi iyi zamanlarımızda da dua etmek ve her şeyden önemli duam kabul olmadı diye kesinlikle acele etmemek lazımdır. Ayrıca dua ederken kabul olunması için dikkat etmemiz gereken bazı durumlarda bulunmaktadır.

Duaya Abdest Alarak Başlamak

Öncelikli olarak abdest alıp kıbleye dönmek sonrasında ise içimizden geldiği gibi Allah’a yalvarmak ve dua etmek gerekir.

Dua ederken kabul olmayacağına dair bir inancımız asla olmamalı her zaman tevekkül içinde ve inanarak ve sonucunun bizim için en hayırlısı olduğunu bilerek dua etmemiz önemlidir.

Ayrıca dua ederken her zaman ısrarcı olmakta fayda vardır. Bir kez dua edip hemen kabul olmasını beklemek yerine istediğimiz şeyde ve ettiğimiz duada ısrarcı olunması gerektiği hadisi şeriflerde de yazılmaktadır.

İstedim olmadı demek yerine duamızın kabul edileceğine inanarak Allah’a sığınmak önemlidir.

Allahtan Hayırlısını İstemek

Dileklerimiz ve isteklerimiz için dua ederken bizim için en hayırlı olanı yalnızca Allah bilir. Bu yüzden de her şeyden önce Allah’tan hayırlısı ise olması için dua edilmeli ve Allah’ın bizim için yalnızca hayırlı olanı vereceğini asla aklımızdan çıkamamalıyız.

Bunun dışında dua ediyorum ama kabul olmuyor diye asla isyan edilmemeli ve günaha girmemeliyiz. Kişinin asla bir kaygı içine girmeden duasının kabul edileceğine dair sonsuz bir inanç içinde dua etmesi önemlidir.

Yorum Yap!