Cehennemden Kurtulma Duası

Dünyada yaşayan birçok insan herhangi bir dine inanarak yaşar. Özellikle inançlı insanlar bu dünyanın geçici olduğunu, gerçek sahih olan dünyanın ahret olduğunu bilir.

Bu açıdan özellikle cennet için ibadetlerini sürdüren inançlı insanlar sürekli olarak yaratıcının koyduğu kurallara göre yaşamaya çalışırlar.

Fakat bazı zamanlarda birçok inananın içine cehennem korkusu düşer. Bu gibi durumlarda cehennemden kurtulmak için insanların çeşitli dualar etmesi gerekir.

Duanın Önemi Nedir?

Bu âlemde sonsuz güç ve kudret sadece insanların yaratıcısında bulunur. Bu bilinç ile insanlar kendi gücünün bir sınırı olduğunu ve tüm bu olayları yapanın bir ilahi güç olduğunu kabul eder.

Bundan dolayı koyduğu kurallara ve kaidelere göre yaşamlarını sürdürürler. Bazı zamanlarda insanın günün yetmediği noktalarda yaratıcından yardım istenmesi gerekir.

İşte duanın en büyük sırrı budur. İnsan darda kaldığı zaman değil her zaman dua etmesi gerekir.

Duanın Yapılacağı Zamanlar?

Birçok insan cehennem ateşinden korunmak için çeşitli dualar eder. Bu dualar genellikle Peygamber Efendimizin yaptığı dualar olur.

Peygamberin yaptığı duaların diğer inanan insanlar tarafından da yapılması için bu zamana kadar birçok dua ve hadis bizzat doğru olarak insanların hayatına yön vermeye devam eder.

Cehennem ateşinden ve azabından korunması için insanların kalpten dua etmesi en önemli konudur.

Bu açıdan genellikle dar zamanlarda Allah korkusu ile edilen dualardan ziyade normal bir zamanda yapılan dualar yaratıcı tarafından ger çevrilmez.

Cehennemden Koruyacak Dua Nasıl Yapılır?

Öncelikle insanın kalbinden dua etmesi önemlidir. Bunun yanında ettiği dualar ile birlikte bu duaları sabah ve akşam yapması Allah katında daha kabul görür.

CEHENNEMDEN KURTULMAK İÇİN OKUNACAK DUA:

Okunuşu: “Allahümme ecirnâ minennâr ve edhilnel Cennete meal ebrâr.”

Anlamı: “Allah’ım! Bizi (Cehennem) ateşinden koru ve Allah’ın iyi kullarıyla Cennete girmeyi nasip eyle.”

Yorum Yap!