Buzdolabındaki Yemek Kokusu Nasıl Giderilir

Pek çok insan buzdolabındaki kötü kokulardan rahatsızlık duyar. Buzdolabında günlerce unutulan yemekler, kapağı açık bırakılan gıdalar, meyve, sebze kısmında unutulan çürümeye yüz tutmuş sebzeler aşırı derecede rahatsız edici bir koku buzdolabın içerisine yayılır.

Buzdolabı Temizleme

Buzdolabının içini temizlemeye başlamadan önce fişini çekmeniz gerekiyor. Dolabın içini tamamen boşaltın. Buzdolabının içinde bozulacak ürünler varsa bunları içi buz dolu kapların içinde muhafıza edebilirsiniz.

Bir leğenin içerisine ılık su koyarak yarım fincan sodayı ilave edip karıştırın. Buzdolabınıza ait tüm çıkması mümkün olan parçaları çıkararak hazırladığınız ılık su soda karışımı ile silin.

Mikro fiber bez yardımı ile hazırladığınız karışımla buzdolabının içini de silin. Temizlenen buzdolabından sonra sıra kötü kokulara neden olan ya da oluşturabilecek kokuları önlemeye geldi.

Buzdolabındaki Yemek Kokularını Önleme Ve Giderme

Buzdolabında öncelikle kokuya neyin neden olduğunu belirleyip ortadan yok etmek gerekir. Kapağı aralık kalmış kavanozlar, poşetin içinde unutulan soğan ya da sarımsak gibi kaynakları belirleyip buzdolabından hemen çıkartılmalıdır.

Bazı buzdolabın da filtre sistemi vardır. Genellikle sebzeliğin üst kısmında ve dolabın arkasında bulunan bu filtrelerin tamamen temiz olduğundan emin olmanız gerekir.

Buzdolabının raflarının içine kabartma tozundan azar azar tepsiler yerleştirerek dolabın kapağını kapatın ve kokunun çıkmasını bekleyin.

Gün içerisinde dolapta meydana gelen kokuları engellemek için kutu ya da derin bir kap içerisine karbonat koyabilirsiniz.

Beyaz sirkenin buzdolabı üzerinde de oldukça etkisi büyüktür. Su ve sirkeyi karıştırarak buzdolabına koyabilirsiniz. Buzdolabındaki kötü kokuları emen yulafı derin kap içerisinde buzdolabına koyabilirsiniz.

Kedi kumunun da kötü koku giderici özeliği bulunuyor. Aktif bir kömür kaplara koyularak rafların ya da kapakların göz kısımlarına yerleştirerek buzdolabındaki kötü kokuların önüne geçmiş olursunuz.

Yorum Yap!