Borçlular İçin Okunacak Dualar

Herkesin borçları vardır. Belirli şeylere sahip olmak için kimi zaman borçlanmak gerekir. Öyle zamanlar gelir ki artık borçları ödeyemez oluruz. Her geçen gün büyüyen borçlar içinden daha da çıkılmaz bir hal alır. Mutlaka herkesin başına gelmiştir ya da gelebilir böyle şeyler.

Ne yapacağımızı bilemediğiniz bu durumlarda, yapılması gereken tek şey Allah’a sığınmaktır. İbadet etmektir. Allah sıkışan kullarına, inandıkları ve ibadet ettikleri sürece, hadislerde kitaplarda yardım ettiği yazmaktadır.

Borçlardan kurtulma başa gelen tüm belalardan hastalıklarda yapılması gereken şey Yaratana sığınmaktır. Kalbin açılmasıdır.

Borç İçinden Nasıl Kurtulmalı?

Borç içinde birinin kurtulması için öncelikle çaba sarf etmesi gerekir. Uğraşıyor ve yetmiyorsa, dürüstlükten vazgeçmeden tüm yolları deniyorsa, bundan sonra yapması gereken şey Allah’a dua etmektir.

Özellikle borçlar için birçok dua bulunmakta. Bu dualar sürekli okunduğunda ve yürekten inanıldığında borçlu insanların rahatladığı, borçlarının zamanla bittiği birçok hikâyede yazmaktadır.

Bu hikâyelerden bir tanesi Hz. Ali döneminde geçer. Borç içinde bir yol bulamayan adamın biri, Hz. Ali’nin karşısına çıkar ve bir çıkar yol için yardım ister.

Hz. Ali, Allah’a inanmasını ve dua etmesini, dağlar kadar borcu da olsa kurtulacağını söyle. Bir dua ezberletir. Duada haramdan uzak duracak kadar bir çıkar yol ve güç kuvvetten söz edilmektedir.

Bu duayı sürekli okursa borcunun kalmayacağını söylemiştir. Hz. Ali. Tüm borçlardan ve kötülüklerden kurtulmanın Allah’a olan inançtan geçtiğini söylemiştir.

BORÇLULAR VE BORCU OLANLAR İÇİN GÜZEL BİR DUA:

OKUNUŞU : “Allahümme faric’el-hemmi, kaşife’l-ğammi, mücibe da’veti’l-muztarrin, rahmane’d-dünya ve’l-ahireti ve rahimehüma, ente terhamüni , fe’rhamni. Bi rahmetike tuğnini biha an rahmeti men sivake.”

ANLAMI : “Tasayı açan, kaderi(stresi) gideren, darda kalanların duasına icabet eden, dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim’i olan Allah’ım ; bana merhamet eden sensin. Senden başkalarının merhametine ihtiyaç bırakmayacak şekilde rahmetinle bana merhamet eyle. Beni borç sıkıntısından kurtar ve beni borçlanacak hallere düşürme”

Yorum Yap!