Baş Ağrısı (şiddetli ve yarım) İçin Okunacak etkili Dualar

Çevremizde birçok insan çeşitli zamanlarda baş ağrısı şikâyeti ile çeşitli yöntemler ile bu ağrıyı geçirmeye çalışır. Özellikle baş ağrısının sık sık olmaması konusunda dikkat edilmesi gerekir. Sıklıkla baş ağrısı olan kişi en yakın hastaneye giderek gerekli olan kontrollerden geçmesi gerekir.

Fakat insanlar arada sırada baş ağrılarından dolayı rahatsız oldukları bilinir. Bu gibi durumlarda insanlar bazı yöntemler ve dualar ile bu baş ağrısından kurtulabilir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Genellikle yapılan araştırmalarda insanların baş ağrılarının sebebi açlık, çok uyku, çok konuşmak ve keder gibi durumlarda meydana gelir.

Bu gibi durumlarda Peygamber Efendimizin tavsiye ettiği yöntem hacamat olarak bilinir. Bunun yanında çeşitli dualarda baş ağrısına bire bir çözüm olduğu tespit edilmiştir.

Baş Ağrısı Anında Okunacak Dualar Nelerdir?

Bu hususta hem hadislerde hem de Kuran-ı Kerim’de birçok ayet yer almaktadır. Bu ayetlerin ve Peygamber efendimizin yaptığı duaların tekrarlanması ile birlikte kısa bir süre içerisinde baş ağrısı şikayetinden kurtulması mümkün hale gelir.

Öncelikle yapılması gereken ağrıyan noktaya elinin koyulmasının akabinde çeşitli dualar okunması gerekir. Bu duaların okunması ile birlikte ağrı kısa bir süre içerisinde son bulması mümkün hale gelir.

Dua Okurken Yapılması Gerekenler?

Öncelikle dua eden kişi içten bir gönül ve inanç ile dua etmesi önemlidir. İçten edilmeyen dua yaratıcı tarafından pek de makbul karşılanmayacağı rivayet edilmiştir.

Bunun yanında abdestli ve namaz ibadeti ardından yapılan dualar yaratıcı katında daha makbul olarak karşılanır.

1 – BAŞ AĞRISI İÇİN DUA:

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَلَهُ مَاسَكَنَ فِى الَّليْلِ وَالنَّهَارِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ وَلَوْشَاءَ لَجَعَلَهُ سَاكِنًا اُسْكُنْ اَيُّهَاالْوَجَعُ كَمَا سَكَنَ عَرْشِ الرَّحْمَنِ وَقَرَّبِقَرَارِاللهِ

Bismillahirrahmanirrahim. Ve lehü ma sekene fil leyli ven nehari ve hüves semi-ul alim. Ve lev şae lecealehü sakina.üskün eyyühel veceu kema sekene arşirrahmani ve karra bi kararillah.

 

2 – ŞİDDETLİ VE YARIM BAŞ AĞRISI OLANLARIN OKUMASI GEREKEN DUA

اَدْرَيكَ مَاالطَّارِقُ اَنَّجْمُ الثَّاقِبُ اِنْ كُلِّ نَفْسٍ لَمَّا عَلَيْهَا حَافِظُ فَلْيَنْظُرِ اْلاِنْسَانَ مِمَّ خُلِقَ خُلِقَ مِنْ مَاءٍ دَافِقٍ يَخْرِجُ مِنْ بَيْنَ الصُّلْبِ وَالتَّرَائِبِ سَبِّحِ اسْمِ رَبِّكَ اْلاَعْلىَ اَلَّذِى خَلَقَ فَسَوَّى وَالَّذِى قَدَّرَ فَهَدَى فَهَدَى فَهَدَى

Bismillâhirrahmânirrahîm. Ves semâ-i vet târik. Ve mâ edrâkemet târik. Ennecmüs sâkib. İn külli nefsin lemmâ aleyhâ hâfiz. Felyenzuril insâne mime hulik. Hulika min mâin dâfik. Yahrucu min beynes sulbi vet terâib. Sebbihısmi rabbikel a’lâ. Ellezi halaka fesevvâ. Vellezî kaddera fehedâ fehedâ fehedâ.

Yorum Yap!