Banka Kredisi Dosya Masrafının Geri Alınması

Gelişen ekonomik gelişmeler ile birlikte finansal hareketliliğin yaşandığı alanlardan birisi de bankacılık sektörü olarak ön plana çıkmıştır. Özellikle son zamanlarda bankaların açıkladığı karlılık oranına bakılırsa bu alanda bankaların birçok karlı işlem yaptığı görülür. Bu açıdan insanlar günümüzde yoğun olarak bankacılık işlemlerini yaptığı tespit edilir.

Bankacılık İşlemlerinin Önemi
İnsanlar artık birçok finansal işlemlerini bankaları kullanarak gerçekleştiriyor. Bu işlemlerin yoğun olarak kullanılmasında en önemli etken hızlı ve güvenilir olmasından dolayıdır.

Değerlendirme noktasında yapılan incelemeler ile birlikte bankacılık alanında birçok iş ve işlemin yapıldığı görülecektir.

Tespit ile birlikte bankalardan yapılan işlemlerde bankalar belirli bir oranda işlem ücreti tahsil ediyor. Bu tahsil edilen ücretler bankaya kar olarak kayıt edildiği tespit edilmiştir.

Özellikle günümüzde insanlar yoğun bir şekilde bankaların kapısını çalarak kredi talebinde bulunuyor. Söz konusu kredi talepleri sırasında bankalar haksız olarak insanlardan belirli adlar adı altında kesintiler ve ödemeler aldığı biliniyor.

Bu ödemelerin ve tahsilin başında ise dosya masrafları geldiği bilinir. Bu dosya masraflarının geri alınması için insanların çeşitli yöntemleri kullanması önerilir.

Dosya Masrafının Geri Alınmasında İzlenmesi Gereken Yollar
İnsanlar daha önce çektikleri banka kredilerinde haksız bir şekilde kesilen dosya masraflarını geri alabilir. Bunun için insanlar öncelikle ellerindeki makbuzları ve ödeme planında yer alan dosya masrafını tespit etmesi gerekiyor.

Bu tespit sonrasında 3000 Türk Lirasına kadar kesilen dosya masraflarının geri alınması için kişiler ikamet ettikleri ilçenin kaymakamlığına giderek burada yer alan tüketici hakem heyetlerine bizzat başvurması gerekiyor.

Bu başvuru sonrasında ortalama 3 ay sonra kesilen haksız dosya masrafları ilgili bankadan alınarak tüketiciye iade ediliyor. Elbette miktarın daha yukarılarda olması durumunda kişiler tüketici mahkemelerine başvurmaları gerekiyor.

Bu mahkemelerde süren davalar biraz daha uzun sürebilir. Bu sürenin uzamasının ardından büyük bir oran ile tüketiciler haklı bulunuyor.

Yorum Yap!