Askerlik İşlemlerini E-devletten Nasıl Yapabilirsiniz?

Günümüzde artık birçok işlemimizi e-devlet üzerinden yapmamızı sağlayacak alt yapı oluşturulmuştur. E-devlet sistemi içerisinde yapacağınız her işlem resmi ve e-devlet isteminden alacağınız her belge resmi evrak niteliğini taşır.

E-devlet şifresi PTT şubelerinden kimlik ibra ederek 2 TL gibi küçük bir bedelle alınıyor. Size verilen zarf içindeki şifreyi ilk internet girişinde değiştirebilirsiniz.

Sistem yapacağınız her işlem için sizi adım adım yönlendirmektedir. Askerlik işlemini yapabilmek için ana sayfaya girdiğinizde kamu kurumları butonuna tıklayın.

Açılan sayfada sağ üst kısımda arama butonuna milli savunma bakanlığı yazarak arama yapın. Sistem size askerlikle ilgili yapabileceğiniz tüm işlemleri sırayla listeler.

Bu bölümde yapabileceğiniz işlemler; askerlik durumu belgesi sorgulama ve doğrulama, ASAL randevu alma, ASAL yoklama başvurusu ve belge doğrulama, ASAL adres onayı ve güncelleme, ASAL celp dönem tercihi v.b. alt başlıkları bulacaksınız. İlgili sütunu onayladığınız da sistem sizi konuya ilişkin forma yönlendirecektir.

Formu eksiksiz doldurduğunuzda form onay butonu aktif hale gelecek. İşlemleriniz tamamlandığında sistem işlem onay kodunuzu ekran üzerinden size verecek. Onay kodunu bir yere kaydetmeniz önemlidir.

Yaptığınız işlemlerde olası bir problem durumunda onay kodunuz daha önce yapmış olduğunuz işlemin geçerliliğini sağlar. İşlemlerinizi onayladıktan sonra geri dönüş yapamazsınız, girdiğiniz bilgilerde değişiklik yapamazsınız.

İşlemler sırasında onay butonunu kullanmadan önce tüm girişlerinizin hatasız olduğunu kontrol etme yükümlüğü işlemi yapan kişiye aittir. E-devlet üzerinde yaptığınız işlemlerle ilgili yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

Alacağınız her çıktı resmi evrak olarak kabul edilir. Ancak özel koşullarda işlem yapacağınız yer aldığınız çıktıların mühürlenmesini veya ıslak imzaya gitmesini talep etme hakkına sahiptir. Alacağınız tüm resmi evrak çıktıları özel koşul içermediği sürece 6 ay süreyle geçerlidir.

Yorum Yap!