6 Adımda Para Biriktirme Yöntemleri

Paranın hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur. Lidyalıların hayatımıza kattığı para, doğumdan ölüme kadar hayatın her safhasında yer yer kendini aratmaktadır. Para icin bile yine paranın kendisi gerekmektedir ki girişimci bununla sermaye oluştursun ve bir harcayıp on kazanabilsin.

Olduğu zaman harcayıp, olmadığı zaman mağdur kalmamak için para elimizdeyken çok iyi değerlendirilmeli ve gerekli yatırımlar yapılmalıdır. Peki nasıl?

Para Biriktirmek Nasıl Olur?
Şimdi 6 adımda para nasıl biriktirilir görelim. Finansal açıdan birikim, kişinin geleceğe yatırımıdır. Peki, bu yatırımı daha faydalı hale getirmek için neler yapmalı? Nasıl ve nereden başlamalıyız?

1. Harcamaların öncelik sırasına göre dizilim bunlardan sadece ilk üç tanesine para harcamak, geri kalan ihtiyaçların aslında çok ta önemli olmadığını gösterecektir.

2. Basit bir kumbara sistemi uygulamak. Her gün bu kumbaraya market, mağaza ve diğer alış veriş yerlerinden artan ufak tefek bozuklukları prensipli bir şekilde kumbaraya biriktirmek suretiyle gün geldiğinde damlaya damlaya göl olduğunun görüldüğü de olur.

3. Hatırı sayılır bir gelire sahip olanların; döviz, borsa, forex gibi paraya para katan kazanç yöntemlerini uzmanına danışarak bilinçli bir şekilde değerlendirilmesi ile mevcut paranın ekonomide rol sahibi olan diğer paralar karşısındaki farkını iyi değerlendirmek suretiyle de ciddi paralar biriktirilir.

4. Harcamalardan artanı biriktirmek yerine; birikimlerden artanı harcamak. Yani mevcut paranın sağlam bir biriktirme yöntemi seçilerek kullanılması ve artan kısmının harcamalarda kullanılması her zaman daha doğru bir sonuç verir.

5. Kira geliri getirecek gayri menkule yatırım yapıp, bir müddet alınan gayri menkulün borcunu ödemek odaklı para biriktirip, borç bittikten sonra ise artık düzenli bir gelire sahip olmak.

6. Atalarımızın dediği gibi “İşten Artmaz, dişten artar” deyip, para biriktirmenin sadece çalışmakla olmayacağını, önemli olanın, elindekini israf etmeden kullanılması olduğunun iyice bilinmesi ve buna göre davranılmasıdır.

Yorum Yap!